Podsumowanie projektu Relacja ma MOC
27 Marca 2024Dobiega końca realizowany w naszym mieście od ponad roku projekt społeczny Relacja ma Moc skupiający się na profilaktyce przemocy domowej. We wtorek, 26 marca, w Sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu odbyło się spotkanie podsumowujące projekt.
Relacja ma Moc to innowacyjny projekt z zakresu wczesnej profilaktyki przemocy, który był częścią większego projektu pilotażowego realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 14 polskich gminach. Wzięło w nim udział prawie 50 par wraz z rodzinami, a także lokalna społeczność.
- Celem naszego projektu było zmniejszenie ryzyka wystąpienia zjawiska przemocy domowej. Przez cały okres trwania projektu działaliśmy w sposób dwutorowy: poprzez integrację i koordynację działań podmiotów działających w obszarze przeciwdziałania przemocy oraz oferując uczestnikom możliwość skorzystania ze wsparcia specjalistów w ramach profilaktyki uniwersalnej i selektywnej - mówiła Agnieszka Kamińska, koordynatorka projektu z Działu Planowania, Koordynowania i Realizacji Projektów MOPR.
Integracja i współpraca
W projekcie udział brało szereg instytucji na co dzień pracujących z lokalną społecznością. - Przemoc to nie jest tylko coś, co znamy z ekranów telewizorów, ale coś co nas otacza, a naszym zadaniem jest reagować i przeciwdziałać . Naszym zadaniem było scalenie działań poszczególnych instytucji i organizacji, wymiana doświadczeń. Interdyscyplinarność projektu pozwoliła nam lepiej się poznać i spójniej działać - mówiła Dorota Zając, koordynatorka projektu.
Spotkania ze specjalistami
I tak w ramach projektu, uczestnicy – w parach lub indywidualnie – mogli skorzystać ze wsparcia w formie konsultacji ze specjalistami – psychologiem lub seksuologiem. Jak podkreślali sami zainteresowani, spotkania te dały im możliwość wszechstronnego rozwoju osobistego i poprawy życia relacyjnego.
Dzięki nim uczestnicy uczyli się wyrażania własnych uczuć i potrzeb, rozumienia swoich emocji i reakcji czy radzenia sobie z różnicami i problemami w relacjach. Specjaliści oferowali także wsparcie w kryzysie, gdy trudno było samodzielnie znaleźć wyjście z trudnej sytuacji.
- Realizując projekt zależało nam na tym, aby wypracować i przetestować model Centrum dla Rodzin, która w Bytomiu funkcjonuje jako platforma współpracy pomiędzy podmiotami i jednostkami - mówiła Katarzyna Wolf, koordynatorka projektu ds. implementacji.
Obok działań dla uczestników projektu, były też te adresowane do społeczności lokalnej, a wspólnym mianownikiem oferowanych form wsparcia było promowanie wspólnego spędzania wolnego czasu i zachęcanie do rozwijania dobrych relacji w rodzinie Świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu w rodzinnym gronie były spotkania przy planszówkach, gra miejska czy festyny w bytomskich szkołach i przedszkolach.
Kolejną oferowaną formą wsparcia były warsztaty grupowe dla rodziców pn. Akademia Rodzica, których tematyka objęła różnorodne zagadnienia związane z rozwojem i wychowywaniem dzieci. Podczas zajęć uczestnicy mogli dowiedzieć się: jak wzmacniać potencjał i poczucie własnej wartości dziecka, jak dogadać się z dzieckiem w różnym wieku, jak radzić sobie z rywalizacją między rodzeństwem i jak sprzyjać rozwojowi dziecka poprzez zabawę.
Nie zabrakło też zajęć poświęconych problemom, z jakimi zmaga się młodzież – takim jak uzależnienia, seksualność, bullying czy depresja. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie jest w trakcie przygotowywania kolejnych projektów społecznych.
Wszystkie działania na rzecz wspierania relacji rodzinnych i promowania wspólnego spędzania czasu odbywały się w ramach realizacji projektu Relacja ma MOC – profilaktyka przemocy domowej w Bytomiu, finansowanego z Funduszy Norweskich i środków krajowych. Koszt projektu to ponad 1,3 mln zł z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Funduszy Norweskich, a 15% to dofinansowanie ze środków budżetu państwa.