• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Po sąsiedzku z Józefczaka 14

Po sąsiedzku z Józefczaka 14

11 Października 2021

Minął już rok od uruchomienia mieszkań chronionych przy ul. Józefczaka 14, w których nowe życie rozpoczęło 13 mieszkańców z problemami psychicznymi. By uczcić okrągłą rocznicę przeprowadzki, Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych wraz ze stowarzyszeniami Inkluzja oraz Bytomska Radość Życia zorganizował Dzień Sąsiada.

W spotkaniu udział wzięli zastępca prezydenta Waldemar Gawron,  przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej na czele z dyrektorem Grzegorzem Baranowskim, który podkreślał wkład Bytomia w przetarciu szlaków związanych z realizacją projektów usamodzielniających osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Zaproszenie na piknik przyjęli też przedstawiciele z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz zaprzyjaźnionych z DPS dla Dorosłych innych bytomskich ośrodków.

- Pierwsza rocznica powstania mieszkań chronionych była dla nas okazją nie tylko do spotkania, ale też podsumowania tego czasu, przyjrzenia się sukcesom i zmianom, jakie dał mieszkańcom udział w tym ważnym projekcie - mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.  

Przypomnijmy, że domownicy, którzy od października 2020 roku  mieszkają przy ul. Józefczaka otoczeni są całodobowym wsparciem zespołu opiekunów, psychologa, terapeuty oraz pracownika socjalnego. Pobyt w mieszkaniu, w którym osoby z niepełnosprawnością uczą się samodzielności, odbywa się przez określony czas. Mieszkańcy mogą w nich przebywać  nie dłużej niż 20 miesięcy.

Czas, jaki osoby spędzą w mieszkaniach chronionych zależy  od ich stanu zdrowia, zaangażowania i współpracy z terapeutami. - W ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy duże postępy - mówi Alina Popławska, dyrektorka DPS dla Dorosłych. - W tej chwili na umowę o pracę zatrudnione są 4 osoby, a kolejne są do tego przygotowywane pod okiem specjalistów  - dodaje Alina Popławska.

Realizacja procesu usamodzielniania mieszkańców domu pomocy społecznej w formie zamieszkania w mieszkaniu wspomaganym jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt dofinansowany jest z Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego z funduszy EOG.

Podobne wiadomości:

do góry
zamknij
1234567891011121314