• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Piotr Wicher laureatem Medalu Miasta Bytomia

Piotr Wicher laureatem Medalu Miasta Bytomia

6 Listopada 2021

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy klubu GKS Czarni Bytom. Świetny zawodnik, a obecnie trener i organizator wielu imprez sportowych i charytatywnych realizowanych przez bytomski klub judo. Mowa oczywiście o Piotrze Wichrze, który dzisiaj, 6 listopada podczas Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego otrzymał z rąk prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza i przewodniczącego Rady Miejskiej w Bytomiu Mariusza Janasa, Medal Miasta Bytomia za zasługi dla rozwoju bytomskiego sportu.

Piotr Wicher laureatem Medalu Miasta Bytomia

- To ważny dzień dla bytomskiego judo. Medal Miasta Bytomia otrzymuje osoba nie tylko zaangażowana w sprawy sportowe klubu, ale również miasta, która znana jest z organizacji wielu wydarzeń charytatywnych - mówił podczas uroczystości prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Serdecznie gratuluję Panie Piotrze tego wyjątkowego wyróżnienia. Dziękuje Panu za lata współpracy, dzięki której klub i miasto wspólnie łączą siły na rzecz rozwoju bytomskiego sportu i pomocy najbardziej potrzebującym - mówił prezydent Mariusz Wołosz.

W klubie Czarni Bytom działa już od kilkudziesięciu lat

Laureat Medalu Miasta Bytomia, Piotr Wicher to były sportowiec, medalista Mistrzostw Polski Juniorów oraz ogólnopolskich turniejów. Z klubem GKS Czarni Bytom związany jest już od 49. lat, zaś od 37. lat pracuje w klubie jako instruktor judo dzieci i młodzieży. Dzięki jego pracy wielu wychowanków klubu osiągnęło sukcesy sportowe na Igrzyskach Olimpijskich czy mistrzostwach Polski, Europy oraz świata. Pod jego okiem karierę rozpoczynali Robert Krawczyk i Przemysław Matyjaszczyk, a w klubie pełnił najpierw w latach 2000 - 2014 funkcję Kierownika, a później Dyrektora Sportowego klubu GKS Czarni Bytom. W 2014 roku został powołany na stanowisko Sekretarza Śląskiego Związku Judo, które pełni do dziś, z kolei w latach 2014 - 2019 był członkiem Zarządu GKS Czarni Bytom.

- Ogromnie się cieszę, że w tak ważnym dniu, jak dzisiaj, podczas Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego otrzymałem tak zaszczytne wyróżnienie. Chciałem podziękować klubowi Czarni Bytom, Bytomskiej Radzie Sportu, władzom Bytomia i wszystkim, którzy poparli mój wniosek o przyznanie Medalu Miasta Bytomia - mówił podczas uroczystości Piotr Wicher.

Piotr Wicher laureatem Medalu Miasta Bytomia (1) Piotr Wicher laureatem Medalu Miasta Bytomia (1)
6

Piotr Wicher laureatem Medalu Miasta Bytomia

Warto podkreślić, że Piotr Wicher jest organizatorem lub współorganizatorem wielu prestiżowych imprez takich jak: mistrzostw Polski, Pucharów Polski, Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego, a także mistrzostw Śląska, mistrzostw młodzików i juniorów oraz wielu imprez charytatywnych, z której najbardziej znaną jest Dzień Dziecka z GKS Czarnymi Bytom. Laureat Medalu Miasta Bytomia jest również od 2012 roku aktywnym członkiem Bytomskiego Turystycznego Klubu Kolarskiego „Catena” przy PTTK.

Piotr Wicher laureatem Medalu Miasta Bytomia

Piotr Wicher za swoją działalność został odznaczony między innymi: brązową odznaką za Zasługi dla Sportu przyznawaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, odznaką za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego przyznawaną przez Polski Komitet Olimpijski, odznaką za Zasługi dla Polskiego Judo przyznawaną przez Polski Związek Judo, ale również laureatem Sportowego Lauru Bytomia dla trenera w 2010 roku i działacza sportowego w 2017 roku.

Obecnie Piotr Wicher w klubie GKS Czarni Bytom nadal trenuje dzieci i młodzież, jak również pełni funkcję zastępcy Dyrektora ds. administracyjnych.

Warto dodać, że tegorocznymi laureatami Medalu Miasta Bytomia oprócz Piotra Wichra zostali także:

Izabella Wójcik-Kühnel - archeolożka z wykształcenia, z pasji historyczka. Od kilkudziesięciu lat dbająca o to, aby najważniejsze wydarzenia z dziejów Bytomia pozostawały w pamięci kolejnych pokoleń. Wieloletnia i zasłużona pracownica Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, początkowo w dziele archeologii, kolejno historii, nieustannie koncentrowała się na problematyce regionu i tworzących go społecznościach. Otwarta i życzliwa w stosunku do mieszkańców Bytomia, dała się poznać jako niestrudzona i bezinteresowna erudytka, zaangażowana w życie miasta, będącego jedną z największych pasji jej badawczego życia.

oraz

Anna Panas - wieloletnia naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu, która w ty roku przeszła na emeryturę. W pracy samorządowej inicjowała, podejmowała i realizowała wiele przedsięwzięć. Warto dodać, że Anna Panas była pomysłodawczynią ustanowienia Medalu Miasta Bytomia - najważniejszej miejskiej nagrody dla zasłużonych mieszkańców, pełniąc od początku funkcję sekretarza Kapituły Medalu. Z jej inicjatywy stworzono „Sportowe Laury Bytomia” - nagrody, które od 1998 roku są przyznawane utytułowanym sportowcom. Była wielokrotnie doceniana i wyróżniana przez stowarzyszenia sportowe. Ponadto przywiązywała szczególne znaczenie kwestii pozyskiwania środków zewnętrznych. W ten sposób udało się zrealizować w Bytomiu duże projekty takie jak: Program integracji społeczności romskiej w Bytomiu, Bytomska Noc Świętojańska oraz Bytom na "6". Warto dodać, że Anna Panas otrzymała niedawno Nagrodę Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury - MUZA 2021 w kategorii zarządzanie kulturą. Wcześniej została uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Podobne wiadomości:

do góry