Photovoice. Jak młodzi postrzegają uczucia?
18 Grudnia 2019Metodę photovoice wykorzystali uczniowie Technikum nr 4, by obrazem wyrazić przekaz płynący z 4. edycji projektu "Drogowskaz dla rodzin. Kieruj się na ...XD". Ta edycja skierowana jest do nastolatków i ich rodziców.
Hasła zawarte w projekcie zainspirowały młodych ludzi do wykonania plakatów podczas warsztatów w Pracowni Technik Multtimedialnych Bytomskiego Ośrodka Edukacji. Podjęli się niełatwego zadania, bo trudno jest opowiedzieć obrazem: "zaufaj mi", "wskaż mi dobrą drogę", "pokaż mi, jak być odpowiedzialnym" czy "krzyk to nie rozmowa". Efekty ich prac będzie można podziwiać m.in. na profilu społecznościowym projektu.
Photovoice to metoda fotografii partycypacyjnej stosowana w badaniach psychologii społecznej. Dzięki zdjęciom łatwiej jest opowiedzieć zawiłe historie życia, pokazać trudności z jakimi borykają się ludzie, zwrócić uwagę opinii publicznej na palące problemy. Metodę można także stosować w edukacji jako narzędzie dydaktyczne, w pracy pedagogicznej w celu ułatwienia uczniom rozmowy o trudnych tematach. Nieodzowny jest podpis pod zdjęciem, dzięki któremu można lepiej zrozumieć sytuacje i uczucia autora.
Dodajmy, że "Drogowskaz dla rodzin. Kieruj się na...XD" to 4. edycja realizowanego w Bytomiu projektu przeciwko przemocy. Skierowana jest przede wszystkim do nastolatków i ich rodziców. W szkołach odbyły się "Niebieskie godziny wychowawcze" na temat tego, jak rozpoznawać przemoc oraz "Akademia rodzica prawie dorosłego dziecka" - grupy wsparcia dla opiekunów uczniów szkół ponadpodstawowych, prowadzone przez pedagogów i psychologów. W mieście pojawią się też ulotki, plakaty i kalendarze odnoszące się do projektu.
Projekt realizowany jest w Bytomiu od 2016 roku, a dofinansowuje go Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego poprzednie edycje spotkały się z dużym zainteresowaniem. Prowadzone były kampanie informacyjne, warsztaty dla rodziców uświadamiające m.in. czym jest przemoc wobec dzieci i jak unikać destrukcyjnych zachowań w życiu codziennym. Psychologowie i terapeuci pracowali też podczas warsztatów z ojcami osadzonymi w Areszcie Śledczym, by przygotować ich na niełatwe relacje w rodzinie po powrocie na wolność. Dzięki ministerialnej dotacji można było również sfinansować zakup wyposażenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej.Nie znaleziono galerii.