• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Perła wśród schronów bojowych Obszaru Warownego Śląsk (..)

Perła wśród schronów bojowych Obszaru Warownego Śląsk przejdzie generalny remont

18 Maja 2021

Obszar Warowny Śląsk to ciąg fortyfikacji wzdłuż dawnej polsko-niemieckiej granicy, których celem była ochrona polskiej, uprzemysłowionej części Górnego Śląska. Wśród obiektów, które stanowiły ich część, kilka z nich znajduje się dzisiaj w Łagiewnikach, które przed II wojną świątową były po polskiej stronie granicy. Jednym z nich jest polski ciężki schron bojowy przy ul. Szyby Rycerskie, którym zaopiekowali się miłośnicy fortyfikacji ze Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

Perła wśród schronów bojowych Obszaru Warownego Śląsk przejdzie generalny remont - fot. Tomasz Zamysłowski

- Obszar Warowny Śląsk to absolutnie wyjątkowy zabytek polskiej myśli fortyfikacyjnej z okresu międzywojennego - mówi Dariusz Pietrucha, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. - Z kolei schron w Bytomiu-Łagiewnikach to nasze śląskie „Westerplatte”, bowiem w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku schron został zaatakowany przez Freikorps, a więc wcześniej, niż Niemcy zaatakowali Westerplatte i zanim rozpoczęli bombardowanie Wielunia - podkreśla Dariusz Pietrucha.

Mało znana historia bojowego schronu w Łagiewnikach

Schron bojowy w Bytomiu - Łagiewnikach pochodzi z 1937 roku. Położony jest na terenie dawnej Huty Zygmunt, która w wyniku restrukturyzacji przemysłu na Górnym Śląsku została zlikwidowana na przełomie XX i XXI wieku. Schron wyróżniał się nie tylko pancerną kopułą ze stanowiskiem ckm-u, ale również dwoma stanowiskami ckm-u za strzelnicami pionowymi oraz wejściem. Aby dostać się do jego środka, należało przejść przez podziemny korytarz o długości około 15m. Ciekawostką jest fakt, że takie rozwiązanie przyjęto ze względu na umiejscowienie wejścia do obiektu tuż przy nasypie kolei wąskotorowej.

- Nie tylko sam obiekt jest wyjątkowy, ale również jego historia. Schron został opanowany przez Niemców, jednak udało się go odbić podczas akcji powstańczej samoobrony z 1 kompanii Batalionu Obrony Narodowej „Chorzów” - mówi Dariusz Pietrucha ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium. - Polacy utracili go ponownie w nocy z 2 na 3 września, kiedy podjęto decyzję o wycofaniu się z Górnego Śląska - dodaje Dariusz Pietrucha.

Perła wśród schronów bojowych Obszaru Warownego Śląsk przejdzie generalny remont - fot. Tomasz Zamysłowski

W schronie powstanie Izba Pamięci

Dzięki wsparciu firmy MDB Playground, która swoją siedzibę ma w pobliżu schronu, członkowie Stowarzyszenia Pro Fortalicium rozpoczęli jego gruntowny remont. Wykarczowano już krzaki wokół schronu, a także przeprowadzono niezbędne prace ziemne. - Przygotowujemy się do przeprowadzenia prac wewnątrz obiektu, w którym chcemy stworzyć Izbę Pamięci poświęconą Obszarowi Warownemu Śląsk, a także wydarzeniom związanym z II wojną światową w Bytomiu-Łagiewnikach - podkreśla Dariusz Pietrucha z Pro Fortalicium.

Perła wśród schronów bojowych Obszaru Warownego Śląsk przejdzie generalny remont (1) Perła wśród schronów bojowych Obszaru Warownego Śląsk przejdzie generalny remont (1)
10

Perła wśród schronów bojowych Obszaru Warownego Śląsk przejdzie generalny remont

Perła wśród schronów bojowych Obszaru Warownego Śląsk przejdzie generalny remont

Warto dodać, że miłośnicy fortyfikacji z Pro Fortalicium zwrócili się już do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpis remontowanego schronu do rejestru obiektów zabytkowych, a w planach mają objęcie opieką polskiego, dwukondygnacyjnego ciężkiego schronu bojowego leżącego w Łagiewnikach przy ul. Spacerowej, który również należał do Obszaru Warownego Śląsk.

Podobne wiadomości:

do góry