Park kieszonkowy w finale Nagrody Architektonicznej „Polityki”
5 Kwietnia 2023Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej znalazł się w finale Nagrody Architektonicznej „Polityki” i powalczy o niezwykle prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie architektury i ładu przestrzennego z czterema innymi fenomenalnymi realizacjami. Do 16 kwietnia swoje głosy na finalistów, mogą oddawać także internauci.
Do nominowania finalistów Nagrody Architektonicznej tygodnik „Polityka” już od 12 lat zaprasza wybitnych architektów i urbanistów, krytyków architektury, przedstawicieli stowarzyszeń i artystów, którym leży na sercu wygląd polskich miast i wsi.
To właśnie znawcy tematu wskazują najciekawsze obiekty zrealizowane w roku poprzednim w trzech kategoriach: realizacje architektoniczne, rozwiązania urbanistyczne, sztuka w przestrzeni publicznej. Bytom rywalizuje z obiektami powstałymi w Sopocie, Warszawie, dolnośląskiej Miedziance i Błoniu.
Spośród pięciu finałowych realizacji autora lub autorów zwycięskiego projektu, wybierze specjalne jury. Zwycięzcę poznamy 30 maja.
Park w małej skali
To już kolejne wyróżnienie dla projektu Zielonej Strefy ul. Katowickiej, która w zeszłym roku została dostrzeżona w konkursie "Zaprojektowane po ludzku", zorganizowanym przed „Gazetę Wyborczą”. Koncepcję zagospodarowania tej nieoczywistej przestrzeni po wyburzonej kamienicy, zgłosili do Budżetu Obywatelskiego sami mieszkańcy Śródmieścia.
Choć projekt nie zakwalifikował się wówczas do realizacji, pomysł został zrealizowany. W czerwcu 2022 roku park kieszonkowy został otwarty dla mieszkańców. Zaprojektowany przez krakowską pracownię projektzieleni.pl - architektki krajobrazu: Annę Becker, Marlenę Pilch, Magdalenę Wnęk - park kieszonkowy, pełni podwójną rolę: placu zabaw dla dzieci oraz miejsca relaksu i wypoczynku.
Najmłodszym służą m.in. miniścianka wspinaczkowa, nieduży park linowy, huśtawki, piaskownica, ale też galeria krzywych luster. Starsi wypocząć mogą na leżakach lub wprost na trawie. Roślinność uzupełniono o karmniki dla ptaków i „hotele” dla owadów. Symboliczną bramę zbudowano z dwuteowników, nawiązując w ten sposób do industrialnego dziedzictwa miasta.
Zagłosuj na park kieszonkowy
Do 16 kwietnia swojego faworyta mogą też wskazać internauci. Wystarczy wejść na stronę: https://www.polityka.pl/TygodnikPolityka/architektura/konkursarchitektoniczny i oddać swój głos.
Podobne wiadomości:
- Spotkanie autorskie z Anitą Werner i Michałem Kołodziejczykiem 2025-01-18
- Park kieszonkowy z wyróżnieniem Towarzystwa Urbanistów Polskich 2023-11-06
- Bytomska Konferencja Senioralna 2023-09-19
- Park kieszonkowy oraz kompleks lodowiska i rolkowiska w drugim etapie prestiżowego konkursu 2023-07-24
- Park kieszonkowy z Nagrodą Architektoniczną „Polityki” 2023-05-31
- O funduszach unijnych w polityce społecznej 2023-03-28
- Głosujemy na bytomski park kieszonkowy. Zielona Strefa przy ul. Katowickiej nominowana w plebiscycie „Polska Architektura XXL 2022” 2023-03-09
- Bytomski park kieszonkowy wyróżniony w konkursie „Zaprojektowane po ludzku” 2023-01-24
- Przy ul. Katowickiej 29 powstanie Zielona Strefa. Umowa z wykonawcą podpisana 2021-07-08