• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej już otwarty

Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej już otwarty

9 Czerwca 2022

Otwarto Zieloną Stefę przy ul. Katowickiej. To park kieszonkowy utworzony w miejscu po wyburzonej kamienicy, gdzie oprócz nasadzeń drzew i krzewów pojawiły się utrzymane w lekko industrialnym stylu szezlągi, ławki i urządzenia zabawowe. Dziś /9 czerwca/ miejsce to po całkowitej metamorfozie otworzył prezydent Mariusz Wołosz.  

Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej już otwarty

Przypomnijmy, że koncepcję zagospodarowania tej nieoczywistej przestrzeni w sercu miasta, zgłosili do Budżetu Obywatelskiego sami mieszkańcy Śródmieścia. Choć projekt nie zakwalifikował się wówczas do realizacji, zgodnie uznano, że to pomysł, który trzeba zmaterializować wykorzystując inne mechanizmy finansowania.

- Teren zmienił się nie do poznania, a efekty prac są zaskakujące. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu, który jest nie tylko doskonałym przykładem zaangażowania mieszkańców i ich realnego wpływu na pozytywne zmiany w mieście, ale też tego, że każda, nawet najbardziej nieoczywista przestrzeń, dzięki dobremu projektowi i sprawnemu wykonawcy, może zyskać nowe życie - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej już otwarty

Katowicka wielopokoleniowo

Wykorzystując zieleń i  małą architekturę pusta przestrzeń dostała drugą szansę.  Nie ma już ciemnego zaułka, tylko miejsce przygotowane z myślą o użytkownikach w różnym wieku. O tym, że kiedyś w tym miejscu stał budynek, przypomina  zachowany fragment murku z podpiwniczenia.

- Przez cały okres realizacji inwestycji, przez metalowe ogrodzenie zaglądali do nas okoliczni mieszkańcy, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat plusów tego projektu. Cieszymy się, że są zadowoleni z efektu. Z naszego punku widzenia, był to bardzo dobry projekt, a całość świetnie wkomponowała się w przestrzeń - mówi Zhanna Zharovska z firmy Sorted Sp. z o.o.

Miejsce autentyczne

Projekt Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej stworzyła krakowska Pracownia Architektury Krajobrazu, która już na etapie tworzenia idei tej przestrzeni konsultowała się z mieszkańcami oraz uzgadniała projekt z konserwatorem zabytków.

Cały projekt utrzymany jest w lekko industrialnej stylistyce i kolorach nawiązujących do ceglanych ścian sąsiednich kamienic. Nie zabrakło tu  rozwiązań funkcjonalnych wprowadzających nowe ciągi piesze pozwalające na swobodne przejście z ulicy Wałowej na  ul. Katowicką oraz z podwórka sąsiedniej kamienicy na teren parku.

Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej już otwarty (1) Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej już otwarty (1)
11

Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej już otwarty

Uwagę zwraca reprezentacyjna brama stanowiąca jednocześnie podporę wiszącej ławki. W przestrzeniach rekreacyjnych nie brak betonowych siedzisk i leżaków. Zadowoleni będą też mali użytkownicy, na których czeka „małpi gaj”, piaskownica i lustra zniekształcające.

W ramach Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej powstała tu także między innymi: ścianka wspinaczkowa, karmniki dla ptaków, domki dla motyli, stojaki rowerowe, Teren zazielenił się - posadzone zostały brzozy, długokwitnące krzewy i ozdobne byliny. Zaprojektowano i wykonano także  montaż i instalację monitoringu i oświetlenia.

Na utworzenie parku kieszonkowego  Miejski Zarząd Dróg i Mostów pozyskał dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (Metropolitalny Fundusz Solidarności) w wysokości 370 tysięcy złotych. Łączny koszt przedsięwzięcia to ponad 1mln 347 tysięcy złotych.

Logo

Podobne wiadomości:

do góry