• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28 Lutego 2019
Już w piątek, 1 marca w całym kraju będziemy obchodzić Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W naszym mieście z tej okazji zaplanowano uroczystości pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Z kolei 5 marca zapraszamy na V Sesję Popularnonaukową poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych.

Podczas sesji, która rozpocznie się o godz. 9.00 /sala sesyjna Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2/, zaprezentowane zostaną dwa wykłady – Ryszarda Mozgola – Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, który opowie o antykomunistycznej  konspiracji młodzieżowej na terenach dzisiejszego województwa śląskiego 1949-1956 oraz dr Anny Mandreli poświęcony Witoldowi Pileckiemu i jego udziałowi w II Korpusie Andersa.

Ponadto podczas sesji będzie można zobaczyć film i wystawę poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych, a także zostaną wyłonieni zwycięzcy konkursów literackiego, plastycznego oraz wiedzy i multimedialnego o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma przypominać i upamiętniać losy polskich żołnierzy, którzy nie godzili się na narzucone im siłą: rzeczywistość i nowy ustrój. Podejmując nierówną walkę, zostali „wyklęci” przez powojenny reżim komunistyczny, skazujący ich na tortury, wieloletnie więzienia, zsyłki oraz niejednokrotnie karę śmierci. Tą walkę „żołnierze wyklęci” toczyli wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. Sejm ustanawiając 1 marca dniem pamięci o nich, oddał im tym samym hołd i wdzięczność za walkę i trud jaki wówczas podjęli. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest oficjalnym świętem państwowym.

Warto dodać, że Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Liczbę członków organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na około od 120 do 180 tysięcy żołnierzy, z których zginęło około 9 tysięcy w walkach z komunistyczną władzą. Do dnia dzisiejszego nie są znane dokładne liczby dotyczące zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zakatowanych w więzieniach Żołnierzy Wyklętych. Ich liczbę również szacuje się na kilka tysięcy. Wciąż trwające badania prowadzone między innymi przez Instytut Pamięci Narodowej mają na celu zebranie jak największej ilości informacji na temat wysiłku zbrojnego, ale również  martyrologii Żołnierzy Wyklętych.

do góry