• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Owalne dzieła sztuki. Znamy laureatów konkursu (..)

Owalne dzieła sztuki. Znamy laureatów konkursu „Górnośląskie kroszonki”.

18 Kwietnia 2022

W Muzeum Górnośląskim po raz kolejny możemy oglądać prawdziwe dzieła sztuki, a to za sprawą konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Wydarzenie każdego roku cieszy się popularnością, a oglądane podczas wystawy kroszonki to prawdziwe dzieła sztuki, wykonane z wielkim kunsztem i precyzją.

Podobnie jak w poprzednich latach wybór najlepszych prac nie było łatwym zadaniem dla jury, w składzie którego byli etnografowie oraz praktykujący kroszonkarze. Wszystkie zgłoszone prace były oceniane w takich kategoriach (według metod zdobienia) jak: techniką rytowniczą (drapane), techniką malowaną woskiem oraz innymi tradycyjnymi technikami (na przykład oklejane) i nowatorskimi technikami zdobienia. Głównymi kryteriami oceny prac jak zawsze są walory artystyczne i estetyczne oraz zachowanie tradycyjnych technik i wzorów zdobienia.

Warto podkreślić, że „Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki” to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dla jednej z najważniejszych placówek kulturalnych w regionie to niemal flagowa ekspozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez Muzeum Górnośląskie. W tym roku dzieła wykonane rękoma kroszonkarzy, które znajdą się na wystawie, dopełnią obiekty z Działu Sztuki. Wśród nich obrazy o tematyce pasyjnej i z motywami wiosennymi. Elementem dekoracyjnym będzie także porcelana ze zbiorów Muzeum oraz zastawa stołowa z Fabryki Porcelany w Bogucicach.

Wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, który wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj cieszy się dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 zainteresowanych. Warto podkreślić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy - ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Każdego roku zdumiewa nas nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów - od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru na rzecz oryginalnej formy.

Przypomnijmy, że pisanki w poszczególnych regionach otrzymały odmienne nazwy (wydmuszki, kraszanki, zaś na Śląsku nazywano je kroszonkami), utrwaliły się też różne tradycje ich zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza - zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się ponadto rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem.

Wystawę będzie można oglądać w budynku filii Muzeum Górnośląskim przy ul. Wojciecha Korfantego 34 w Bytomiu do 30 kwietnia br.

Nad konkursem „Górnośląskie kroszonki” patronat objął prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Kultura
docx 2022-04-15 Laureaci konkursu
ilość pobrań: 85
Laureaci konkursu 11.74KB -
do góry