• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Ósmoklasisto! Ucz się na przyszłościowych kierunkach w (..)

Ósmoklasisto! Ucz się na przyszłościowych kierunkach w Bytomiu

12 Kwietnia 2021

Technik stylista, automatyk i programista to nowości, jakie czekają na ósmoklasistów, którzy zdecydują się kontynuować edukację w jednej z kilkunastu bytomskich szkół ponadpodstawowych. Rekrutacja startuje 17 maja, lecz warto już teraz zapoznać się z bogatą ofertą placówek. Na uczniów czeka prawie 60 kierunków kształcenia w 62 oddziałach, skrojonych na miarę naszych czasów oraz potrzeb i oczekiwań pracodawców.   

Nasze miasto od lat szczyci się dobrymi liceami ogólnokształcącymi, technikami i szkołami branżowymi.  W ostatnich latach swój renesans przeżywały kierunki kształcące w konkretnych zawodach. W tym roku szkolnym bytomskie szkoły podstawowe ukończy 1254 ósmoklasistów.

- Młodzież coraz świadomiej wybiera szkoły i fach, którego chce się uczyć. Świetnym przykładem są między innymi takie innowacyjne kierunki, jak technik lotniskowych służb operacyjnych, technik przemysłu mody czy cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem zawody z branży gastronomicznej. Bytom, idąc z duchem czasu, wciąż rozwija swoją ofertę edukacyjną i czeka na młodych, aktywnych, którzy będą tu rozwijać swoje pasje i umiejętności - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

 

Bytom może się pochwalić aż sześcioma placówkami w rankingu ogólnopolskim oraz ośmioma w zestawieniu wojewódzkim miesięcznika "Perspektywy". Najlepszym bytomskim liceum okazało się po raz kolejny I LO im. Jana Smolenia, które uplasowało się na 31 miejscu w rankingu wojewódzkim, z kolei w ogólnopolskim na 284 pozycji (szkoła znalazła się również na 282 miejscu w ogólnopolskim rankingu maturalnym). IV LO im. Bolesława Chrobrego uplasowało się na 44 miejscu w województwie i 399 w Polsce. Wśród wyróżnionych szkół z Bytomia znalazła się także Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu - szkoła została sklasyfikowana na 70 miejscu w Śląskiem i 670 miejscu w ogólnopolskim rankingu.

Technika i szkoły branżowe w Bytomiu kształcą w tradycyjnych zawodach, takich, jak: mechanik samochodowy, elektryk czy kucharz, ale też na innowacyjnych kierunkach. Co więcej - od lat bytomskie szkoły nawiązują i utrzymują dobre kontakty z dużymi firmami posiadającymi odpowiednie zaplecze i fundusze, by zapewnić uczniom tak niezbędne w nauce konkretnego zawodu zajęcia praktyczne.

Pełna oferta bytomskich szkół ponadpodstawowych w Bytomiu znajduje się pod adresem: http://ponadpodstawowa.bytom.pl/

 Licea czekają na młodych

Ósmoklasiści,  którzy staną przed wyborem szkoły średniej, mają w Bytomiu do wyboru jedno spośród sześciu liceów. Tak szeroka oferta sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. I tak I LO ma ofertę skierowaną do umysłów ścisłych, humanistów i zwolenników nauk przyrodniczych. Uczniowie popularnego „Smoleniaka” mają duży wybór języków obcych - mogą się uczyć angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego lub francuskiego.

II LO prowadzi klasę z edukacją teatralną. Oprócz podstawowych przedmiotów szkolnych, uczniowie uczestniczą w licznych zajęciach teatralnych i sami wystawiają sztuki. Nie brak też klas o ogólnym profilu nauczania oraz dwujęzycznych.

Dobrze sprofilowaną ofertę ma także IV LO. Szkoła daje uczniom możliwość wyboru 3 przedmiotów spośród następujących: język polski, języki obce, matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, fizyka, informatyka.

Przyszli pracownicy służb mundurowych również znajdą swoje miejsce w Bytomiu. Klasa policyjna w VII LO oraz klasa mundurowa w X LO to doskonała propozycja dla tych, którzy wiążą swą przyszłość z mundurem. Dzięki współpracy z jednostkami wojskowymi oraz komendą policji, uczniowie mogą nabywać umiejętności, które zaowocują w przyszłości.

X LO w Bytomiu ma w swojej ofercie klasę, która cieszy się ogromnym powodzeniem. Profil architektoniczny, na którym oprócz przedmiotów podstawowych, realizowane są zajęcia z rysunku, został utworzony z myślą o osobach, które chcą w przyszłości studiować architekturę na uczelni technicznej bądź Akademii Sztuk Pięknych.

„Elektronik” z wiatrem w skrzydłach

Dostosowane do potrzeb rynku pracy kierunki kształcenia oferuje Technikum nr 4, które już kilku lat uczy zawodów związanych z prężnie rozwijającą się branżą lotniczą. Bytomska szkoła kształci w zawodach technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik eksploatacji portów i terminali. Więcej informacji o rekrutacji na: http://elektronik.bytom.pl/

Programista i automatyk - nowe kierunki w ZST

Ciekawe kierunki kształcenia oferuje też Zespół Szkół Technicznych, gdzie na młodych czekają kierunki kształcenia w pożądanych na rynku pracy zawodach. A należą do nich technik mechatronik, technik informatyk, technik geodeta, ekonomista oraz technik urządzeń i systemów energii odnawialnej. Od nowego roku szkolnego w ZST uruchomiony zostanie kierunek technik programista, na którym młodzi będą zgłębiać tajniki projektowania stron internetowych, administrowania bazami danych czy tworzeniem aplikacji mobilnych.

Kolejną nową propozycją szkoły w Szombierkach, jest technik automatyk zaliczany do jednego z najbardziej poszukiwanych i atrakcyjnych zawodów. Uczniowie, którzy wybiorą tę ścieżkę kształcenia będą potrafili m.in. zmontować, obsłużyć urządzenia i instalacje automatyki, a także sterować procesami produkcyjnymi w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Więcej informacji o rekrutacji na: https://zst.bytom.pl/kandydat/ 

Z pasją i stylem w  ZSA-EiO

Projektowanie mody i szycie ubrań cieszy się powodzeniem wśród młodych ludzi. W Bytomiu, niegdyś kojarzonym z szyciem markowych garniturów, od kilku lat uczniowie mogą kształcić się w zawodzie technik przemysłu mody. Kształcenie w tym kierunku to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy, który z otwartymi ramionami czeka na specjalistów. Kierunki proponowane przez Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących dają młodym duży wachlarz możliwości.

Od nowego roku 2021/2022 szkolnego w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących startuje nowy kierunek kształcenia - technik stylista.  Uczniowie, którzy zdecydują się na naukę tego zawodu będą doskonalić umiejętności z zakresu odzieżownictwa, fryzjerstwa i wizażu. Będą też uczyć się wykorzystywać umiejętności projektowania i wykonywania kolekcji wyrobów odzieżowych, wiedzy z zakresu doboru barw kolorystycznych, fryzury i makijażu.

W Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących na uczniów czekają także miejsca w klasach kształcących m.in. w zawodach: technika ekonomisty, handlowca, psychologii społecznej, rachunkowości, logistyki, a nawet technika organizacji reklamy. Od lat szkoła kształci również w klasach policyjno-mundurowych. Więcej informacji o rekrutacji na: http://www.zsaeio.bytom.pl/zsaeio/.

„Gastronomik” wciąż na czasie

Przez dekady Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich wykształcił kadry, o które ubiegają się właściciele hoteli i restauracji w kraju i zagranicą. Zwłaszcza, że zawód kucharza czy hotelarza stał się dziś popularny. I tak w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, młodzież może kształcić się w zawodach technika żywienia i usług gastronomicznych, technika hotelarstwa czy organizacji turystyki. Uczniowie „Gastronomika” zdobywają nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach, gdzie dają pokaz kuchennych i hotelarskich umiejętności. Kiedy opuszczają mury ZSGH, nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Więcej informacji o rekrutacji na:http://www.zsgh.bytom.pl/.

Budowlanka i nie tylko

Dla tych, którzy chcą uczyć się w zawodach budowlanych najlepszym wyborem będzie nauka w Państwowych Szkołach Budownictwa - Zespole Szkół, które oferują kształcenie w takich zawodach, jak: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu. Wśród innych popularnych kierunków jest także monter robót wykończeniowo-budowlanych, a także kierunek architektoniczno-projektowy. Od kilkunastu lat w szkole działa także klasa mundurowa. Więcej informacji o rekrutacji na: http://www.psb.bytom.pl/.

Masz smykałkę do samochodów i motocykli? Ucz się fachu w Bytomiu!

Mechaników rekrutuje Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 oraz Technikum nr 3 działające w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych. Szkoły te oferują młodym kształcenie w takich zawodach, jak: technik transportu drogowego, technik mechanik czy technik pojazdów samochodowych. Więcej informacji o rekrutacji na: http://zsmebytom.pl/

Zawodowcy na wagę złota

W Zespole Szkół Usługowo-Rzemieślniczych kształcą się na co dzień m.in. młodzi fryzjerzy, piekarze, krawcy czy mechanicy. W ramach współpracy z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości uczniowie i uczennice ZSU-R zostali objęci wsparciem, które objęło m.in. doradztwo edukacyjno-zawodowe, staże lub praktyki zawodowe z możliwością wypłaty stypendiów stażowych. Na młodych fachowców czekają także kursy i szkolenia specjalistyczne. Więcej informacji na: https://zsur-bytom.szkolnastrona.pl/

Szkoły branżowe - czas na fachowców

Bytomskie szkoły branżowe oferują m.in. kształcenie w takich zawodach, jak: kucharz, cukiernik (Branżowa Szkoła nr 1, ZSG-H), monter zabudowy i robót wykończeniowych (Branżowa Szkoła nr 2, PSB- ZS), mechanik pojazdów samochodowych, elektromechnik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik (Branżowa Szkoła nr 3, ZSME), fotograf, magazynier, logistyk (Branżowa Szkoła nr 5, ZSAEiO), górnik eksploatacji podziemnej (Branżowa Szkoła nr 6, ZST), fryzjer, sprzedawca, (Branżowa Szkoła nr 7, ZSUR).

 

 

do góry