Opowieści o znanych i mniej znanych bytomiankach
4 Stycznia 2025Są wśród nich nauczycielki, prawniczki, artystki, piosenkarki, fotografki, reżyserki, instruktorki, pasjonatki, matki, córki, pisarki, osadzone, zesłane, siłaczki i społeczniczki - nasze bliskie, przyjaciółki, krewne, sąsiadki, współpracowniczki, koleżanki z podwórka i szkolnej ławki. Po prostu - bytomianki - kobiety, dzięki którym Bytom staje się lepszym miejscem. Tak pisze o swoim zakończonym projekcie „O Bytomiankach - bajki Bytomianki czyli kobiecy pierwiastek Bytomia” dr Anna Seemann-Majorek, która w ramach przyznanego stypendium kulturalnego przez prezydenta Bytomia przygotowała 10 bajek/opowiadań o mniej i bardziej znanych kobietach, których działalność związana jest z naszym miastem.
- Wśród bohaterek są osoby mniej lub bardziej znane. Z pierwszych stron gazet, ale również kobiety mało rozpoznawalne, ale inspirujące lokalne środowisko. To autochtonki oraz kobiety, które bytomiankami stały się z wyboru, które otwarły swoje serca na to miasto - mówi dr Anna Seemann-Majorek, autorka projektu „O Bytomiankach - bajki Bytomianki czyli kobiecy pierwiastek Bytomia”. - Ich życiowe drogi są różne: czasem wyboiste, pełne nieoczekiwanych zakrętów, naznaczone stratą albo ciężką pracą, innym razem kipią pasmem sukcesów albo spełniających się marzeń – dodaje Anna Seemann-Majorek.
10 niezwykłych opowieści o bytomiankach
W ramach przyznanego stypendium kulturalnego Anna Seemann-Majorek przygotowała 10 bajek/opowiadań, a każda z nich to opowieść o jednej kobiecie, której życie i działalność wpisują się w wielowiekową historię Bytomia.
Wśród 10 bytomianek poznamy niezwykłą opowieść o Karin Stanek – królowej polskiego big beatu, jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich piosenkarek lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, Ewy Urygi, znanej bytomskiej piosenkarki jazzowej i gospelowej, Marzeny Rogozińskiej – pasjonatki i podróżniczki, zafascynowanej astrofotografią, Anny Whisler, przyjaciółki Matki Ewy von Tiele-Winckler oraz Janiny Omańkowskiej, publicystki, nauczycieli i działaczki społecznej oraz posłanki na Sejm Śląski I kadencji. W ramach projektu poznamy także historię Ady Wolfstein, Marii Kulawik, Magdaleny Stich, Justyny Liszkowskiej oraz Ewy Dawczak-Schaefer, które również aktywnie zaangażowały się w działalność w naszym mieście.
- W treści opowiadań uwzględniłam charakterystyczne bytomskie miejsca, budowle i zabytki. Ponieważ w akcje niektórych bajek wplotłam ważne, historyczne wydarzenia, część tekstów może okazać się trudna dla najmłodszych czytelników – niech będzie więc to zachętą do wspólnej, międzypokoleniowej lektury – mówi o swoim projekcie dr Anna Seemann-Majorek.
Gdzie można posłuchać i poczytać o bytomiankach
Bajki można bezpłatnie pobrać ze stron Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury oraz Fundacji PassArt (http://passart.pl/bytomianki/). Opowiadania zostały zamieszczone w wersji tekstowej (pdf) oraz audio.
Kolejny projekt autorki biografii Matki Ewy
Dr Anna Seemann-Majorek jest autorką monografii „Matka Ewa z Miechowic. Życie i dzieło”. To 400-stronicowe, wnikliwe opracowanie, pełne zdjęć i faktów, opowiada historię życia Matki Ewy, rodu, z którego pochodziła i historię Górnego Śląska, protestantyzmu, dobroczynności i zakładów oraz diakonatu „Ostoja Pokoju”.
Anna Seemann-Majorek jest również przewodniczką (oprowadzała wycieczki śladem jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii Śląska - Ewy von Tiele Winckler), edukatorką i animatorką kultury.
Projekt zrealizowany przez Annę Seeman-Majorek został przygotowany w ramach stypendium przyznanego przez Gminę Bytom. Anna Seeman-Majorek stypendium otrzymała w dziedzinie literatury.
Zobacz projekt „O Bytomiankach - bajki Bytomianki czyli kobiecy pierwiastek Bytomia”
Podobne wiadomości:
- Trwa nabór wniosków na stypendia sportowe 2024-12-16
- Bytomianka i Bytomianin Roku 2024-04-14
- Mozaikowy Bytom oczami Magdaleny Tomal-Wichrowskiej 2024-02-27
- Spotkanie autorskie z Anną Seemann - Majorek 2023-03-16
- Kultura nie gryzie - nie byłeś/aś? Zapisz się na kolejne spotkanie 2023-03-11
- Kultura nie gryzie. Czułe ucho zaprasza 2023-03-08
- Będą rapować po śląsku 2022-03-30
- Muzyk nagrał kolejny teledysk w przestrzeniach Bytomia 2021-12-30
- Muzyk nagrał teledysk w pięknych przestrzeniach Bytomia 2021-08-03
- Lirycznie w parafii ewangelicko-augsburskiej 2021-06-08