• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Opowieści o małej ojczyźnie. "Patriotyzm Jutra" w (..)

Opowieści o małej ojczyźnie. "Patriotyzm Jutra" w bibliotece

10 Października 2019

Adam Mankiewicz będzie gościem kolejnego spotkania dla dzieci w ramach ogólnopolskiego programu "Patriotyzm Jutra". W Bytomiu realizuje go miejska Biblioteka Publiczna. Gość opowie o tradycjach rozbarskich, a dzieci wezmą udział również w warsztatach plastycznych.

Bedzie to już kolejne spotkanie z tradycją i historią naszego miasta. Wcześniej o dawnym Bytomiu opowiadał najmłodszym Czesław Czerwińki, pasjonat architektury i kolekcjoner dawnych pocztówek. Uczniowie bytomskich szkół spotkali się również z Sebastianem Woźnakiem, historykiem, który opowiadał o dawnych zwyczajach i obrzędach.

założyciela Muzeum Chleba. Adam Mankiewicz, podobnie jak jego wuj, również jest wielkim miłośnikiem Rozbarku. Panowie od lat podejmują działania, by charakterystyczna dla tej dzielnicy kultura zachowała się w pamięci potomnych.

W ramach projektu zaplanowano również warsztaty plastyczne poświęcone tradycjom rozbarskim. Dzieci przygotują m.in. grę memo, która zostanie wydana i wręczona im podczas gali podsumowującej projekt.

Spotkanie z Adamem Mankiewiczem odbędzie się w piątek, 11 października o 15.30. Wcześniej trzeba się zapisać: 32 787 06 01 wew. 407.

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej „Były, są … czy będą?: elementy tradycji górnośląskiej”, dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

To ogólnopolski Program grantowy, który służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. W ramach Programu o dotację na realizację projektów z zakresu edukacji historycznej mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury z całej Polski, w szczególności: stowarzyszenia, fundacje, muzea regionalne, domy i lokalne centra kultury, biblioteki.

Program realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Historii Polski jest jego operatorem od 2009 r. W ciągu ostatnich lat dofinansowano ponad 1100 projektów na kwotę 24 mln zł.

Na zdjęciu: spotkanie z Czesławem Czerwińskim.
do góry