Ogłaszamy konkurs dla realizatorów programu in vitro
31 Stycznia 2024Urząd Miejski w Bytomiu ogłasza konkurs na realizację programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Poszukujemy ośrodków, w których pary z Bytomia będą mogły rozpocząć leczenie niepłodności metodą in vitro. Na realizację programu do końca roku zaplanowaliśmy 210 tys. zł.

- Niepłodność to choroba, której leczenie powinno być finansowane ze środków publicznych i dostępne dla każdej pary, która marzy o rodzicielstwie. Dla przyszłych rodziców liczy się czas, dlatego nie czekamy na wprowadzenie rządowego programu i wykonujemy kolejny krok w kierunku dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu gminy - mówi prezydent Mariusz Wołosz.
Doświadczenie, wysokie standardy i opieka psychologa
Urząd Miejski w Bytomiu ogłasza konkurs na realizację programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Do udziału w konkursie mogą zgłosić się ośrodki posiadające doświadczenie w leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.
- Chcemy, żeby z dofinansowania mogli korzystać pacjenci leczący się w różnych ośrodkach, dlatego nie wykluczamy zawarcia umów z kilkoma realizatorami programu - mówi Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Wśród wymogów, jakie zostały postawione podmiotom, biorącym udział w konkursie jest m.in. konieczność posiadania pozwolenia na prowadzenie ośrodka medycznie wspomaganej prokreacji lub centrum leczenia niepłodności oraz stosowania standardów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Prokreacji oraz wytycznych Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”. W konkursie zostały określone również szczegółowe wymogi dotyczące wymaganego personelu, warunków lokalowych, wyposażenia kliniki czy dostępności do świadczeń.
- Zależy nam także na tym, by objąć wsparciem psychologicznym uczestników programu. Stąd wymóg dotyczący zapewnienia przez ośrodek leczenia niepłodności opieki psychologa, który ma praktykę w dziedzinie psychologii leczenia niepłodności - dodaje naczelnik Jarosław Więcław.
Oferenci mają czas na złożenie ofert do 15 lutego 2024 r.
Jak wziąć udział w programie?
Z programu będą mogły skorzystać pary z Bytomia, które nie mogą zajść w ciążę poprzez naturalne zapłodnienie.
Para w dniu kwalifikacji do programu powinna zamieszkiwać w Bytomiu i rozliczać się z podatków z Urzędem Skarbowym w Bytomiu w okresie co najmniej 3 pełnych miesięcy poprzedzających dzień kwalifikacji do programu. Program skierowany jest zarówno do par w związku małżeńskim, jak i w związku partnerskim. Wśród warunków medycznych określonych w programie jest m.in. wiek kobiety i wynik badania rezerwy jajnikowej. Kobiety biorące udział w programie powinny mieć od 20 do 40 lat, a w ocenie biochemicznej i ultrasonograficznej powinny mieć szansę na stymulację mnogiego jajeczkowania - AMH powyżej 0,7 ng/ml i co najmniej trzy pęcherzyki w jajniku. Warunkowo do Programu mogą zostać zakwalifikowane pary, w których kobieta jest w wieku do 42 lat, a stężenie AMH jest u niej równe lub przekracza 1,2 ng/ml.
Pary, które będą chciały skorzystać z programu, powinny zgłosić chęć udziału w programie w klinice leczenia niepłodności, wybranej spośród realizatorów wyłonionych w konkursie.
W ramach programu zakwalifikowane pary mogą skorzystać z trzech prób zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Program obejmuje dofinansowanie w wysokości do 6 tys. zł brutto, do każdej z trzech objętych dofinansowaniem w ramach programu procedur (w sumie do 18 tys. zł).
210 tys. zł na realizację programu w 2024 r.
Bytomski program leczenia niepłodności metodą in vitro został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Radni podjęli uchwałę o jego wprowadzeniu w listopadzie 2023 r.
Zgodnie z założeniami, na realizację programu w 2024 roku gmina Bytom przeznaczy 210 tys. zł.
Podobne wiadomości:
- XVIII Regionalny Konkurs Godek Ślonskich rozstrzygnięty 2026-05-22
- Szkoła z Miechowic powalczy o nagrodę 2026-05-19
- Kolejne sukcesy tancerek i tancerzy z Bytomia 2026-04-24
- O pożarnictwie wiedzą wszystko 2026-04-23
- Trwa konkurs Innowator Śląska! Nabór zgłoszeń tylko do 27 kwietnia 2026 2026-04-16
- Geodezja z pasją w ZST 2026-03-24
- Latająca miotła Baby Jagi znów w Technikum nr 4 2026-03-16
- Żywiołowa Liga Młodych Kreatorów 2026-03-09
- Konkurs recytatorski w Muzycznej 2026-02-27
- Miasto rozdysponowało 216 tys. zł na wsparcie działań z zakresu kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa 2026-01-20