Odkryli walory przyrodnicze Suchogórskiego Labiryntu Skalnego
7 Października 2023Dla miłośników bytomskiej przyrody piątkowy 6 października spacer po Suchogórskim Labiryncie Skalnym był okazją do poznania walorów przyrodniczych jednego z najpiękniejszych miejsc w Bytomiu, którego rzeźba terenu przypomina labirynt. Spacer połączony z zajęciami geodezyjno - terenowymi oraz wspólnym ogniskiem odbył się w ramach Dnia Otwartego Parku Wiedzy i Rekreacji w Bytomiu - Suchej Górze.
Spacer po Suchogórskim Labiryncie Skalnym był nie tylko okazją do poznania jego walorów przyrodniczych. Przypomnijmy, że w ramach Budżetu Obywatelskiego na terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego powstała wieża triangulacyjna o wysokości 6 metrów wykonana ze stalowej, lekkiej konstrukcji /po części skręcanej/ z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Ponadto w ramach projektu z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego powstał również parking od strony ul. Kawki przed jednym z wejść do Suchogórskiego Labiryntu Skalnego, ścieżka i schody prowadzące do wieży triangulacyjnej, jak również zamontowane zostało oznakowanie ścieżki.

Odkryli walory przyrodnicze Suchogórskiego Labiryntu Skalnego
Warto dodać, że przed Ochotniczą Straż Pożarną w Suchej Górze przy ul. 9-go Maja powstał także Park Wiedzy, w ramach którego zamontowane zostały takie instalacje, dzięki którym można będzie przeprowadzić zajęcia z astronomii, geografii oraz zajęcia praktyczne z geodezji wyposażone miedzy innymi w 2,5m globus oraz stacje meteorologiczną wyposażoną w teleskop do obserwacji gwiazd a także namioty do organizowania nocnych zajęć.
Organizatorami wydarzenia byli: OSP Sucha Góra, Suchogórskie Towarzystwo Społeczne, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Urząd Miejski w Bytomiu. Patronat nad Dniem Otwartym Parku Wiedzy i Rekreacji objęła senator RP Halina Bieda.
Suchogórski Labirynt Skalny. Atrakcja przyrodniczo-turystyczna Bytomia
Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Suchogórski Labirynt Skalny utworzony został decyzją Rady Miejskiej w Bytomiu 27 maja 2008 roku. Teren ten znajdujący się na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, sąsiaduje z Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym Doły Piekarskie. Główne wejście do Suchogórskiego Labiryntu Skalnego znajduje się w Bytomiu-Suchej Górze od strony ul. Prywatnej, natomiast dojście do punktu triangulacyjnego możliwe jest od strony ul. Obrońców Westerplatte i Miłej.

Atrakcje Suchogórskiego Labiryntu Skalnego w Bytomiu - Suchej Górze
Jego obszar obejmuje prawie 20 hektarów powierzchni, a rzeźba terenu przypomina labirynt, co zawdzięczamy działalności kopalni odkrywkowej, gdzie wydobywano dolomit i limonit, czyli żelaziak brunatny. Warto dodać, że przed rozpoczęciem działalności górniczej na dzisiejszym terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego były pola orne. Działalność górnicza na tym terenie spowodowała zmianę ukształtowania terenu. Istniejąca od 1890 roku do początku XX wieku odkrywkowa kopalnia doprowadziła w wyniku eksploatacji dolomitu i limonitu do powstania licznych zagłębień, uformowanych dolinek, stromych grzbietów oraz niewielkiego zbiornika wodnego zwanego szmaragdowym.
Podobne wiadomości:
- Rusza budowa ulicy Wiejskiej. Będą zmiany w organizacji ruchu 2025-02-24
- Narciarze i snowboardziści spróbowali swoich sił na stoku w Suchej Górze 2025-01-25
- Za nami kolejne konsultacje społeczne w sprawie budowy drogi na ulicy Wiejskiej w Suchej Górze 2024-11-28
- Budowa drogi łączącej ul. Kadłubka z ul. Długą. Za nami kolejne konsultacje społeczne 2024-11-22
- Konsultacje społeczne w sprawie budowy ulicy Wiejskiej 2024-11-20
- Prezydent Mariusz Wołosz spotkał się z mieszkańcami Suchej Góry 2024-11-05
- Bytomscy druhowie z OSP otrzymali nową odzież ochronną 2024-10-10
- Będzie bezpieczniej przy Domu Pomocy Społecznej w Suchej Górze 2024-09-25
- Powódź na południu Polski. Pierwsze dary z Bytomia trafiły do poszkodowanych 2024-09-19
- Powódź na południu Polski. Ruszyła zbiórka darów dla potrzebujących 2024-09-16