Odkryj „Sekrety Bytomia”. Nowa publikacja o mieście już dostępna w księgarniach
13 Listopada 2024Bytom skrywa mnóstwo tajemnic. Część z nich można odkryć w najnowszej publikacji Marcina Hałasia – „Sekrety Bytomia”. Dzięki niej czytelnicy dowiedzą się więcej m.in. o ostatnim utworze Adama Didura, poznają bytomskie historie Rafała Wojaczka i legendę placu Rokoko. 21 listopada o godzinie 18 w Beceku będą mogli natomiast spotkać się z autorem.
„Sekrety miast" to znana seria łódzkiego Wydawnictwa Księży Młyn. Ukazało się w niej do tej pory prawie 100 książek. Nie było jednak Bytomia, choć wydano już sekrety Katowic, Zabrza, Chorzowa i Gliwic. Teraz ten brak nadrobił bytomski dziennikarz Marcin Hałaś. To kolejna jego książka poświęcona naszemu miastu.
Atutem publikacji jest bogata szata graficzna. Autor, poza informacjami źródłowymi, bazował też na zapiskach i wspomnieniach osób, z którymi rozmawiał jako bytomski dziennikarz.
– Zajmuję się naszym miastem od 30 lat. Potrzebowałem trochę czasu na skondensowanie i usystematyzowanie tych wszystkich informacji. Ale udało się zebrać w jednym miejsce te, w mojej ocenie, najciekawsze – tłumaczy Marcin Hałaś. – Brakowało tego typu publikacji. Zwłaszcza, że w ościennych miastach są już od kilku lat i cieszą się dosyć sporym zainteresowaniem. Pamiętam, że 20 lat temu, w roku, w którym miasto obchodziło 750-lecie, Narodowy Bank Polski wydał okolicznościowe monety dwuzłotowe z ponad 30 miastami. Niestety, wśród nich nie było Bytomia. To było trochę przykre, bo miasto ma bogatą historię i tradycje. Tym bardziej cieszę się, że na okrągły jubileusz 770-lecia miasta udało mi się wypełnić tę wydawniczą lukę – dodaje.
Premiera książki miała miejsce 9 listopada na Katowickich Targach Książki. Składają się na nią 33 różne ciekawostki. Są wśród nich m.in. historie Matki Ewy, Karola Goduli, śpiącego lwa, Elektrociepłowni Szombierki albo Szybu Południowego kopalni Miechowice. Wspólnie z autorem można zajrzeć do klubu „Pyrlik” przy ulicy Jagiellońskiej, gdzie Wojaczek czytał jeden ze swoich wierszy, dowiedzieć się o założeniu Opery Śląskiej i poznać historię Karin Stanek, która z gońca w miejscowym Przedsiębiorstwie Robót Górniczych stała się jedną z największych gwiazd polskiego rock’n’rolla.
Spotkanie autorskie, które odbędzie się w Bytomskim Centrum Kultury 21 listopada, rozpocznie się o godzinie 18. Wstęp kosztuje 5 złotych.