O przyszłości miasta w kontekście czekającej nas transformacji
9 Marca 2021Podczas poniedziałkowej, 8 marca wizyty premiera w Katowicach, z Mateuszem Morawieckim spotkał się zastępca prezydenta Bytomia Waldemar Gawron, który omówił projekt stworzenia ekosystemu gospodarczego opartego o stare specjalizacje i nowe technologie. W projekcie przygotowanym przez miasto Bytom zawarto propozycję wykorzystania nadchodzących przeobrażeń do poprawy jakości życia jego mieszkańców. Warto podkreślić, że przedstawione propozycje mogą stać się jednym z głównych narzędzi zmian, jakie czekają górnictwo w procesie dekarbonizacji i transformacji energetycznej w skali całego kraju.
- Dekarbonizacja i transformacja energetyczna, przed którym stoi nie tylko Bytom i Górny Śląsk, ale również i inne regiony związane z górnictwem węgla, to złożony proces. Wymaga on wielu analiz, rozmów oraz wspólnych działań i zaangażowania wszystkich stron, aby miasta, które zostaną nim objęte mogły z niego skutecznie skorzystać - mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.
Warto podkreślić, że przedstawiony przez wiceprezydenta Bytomia projekt może nie tylko być wykorzystany w nadchodzącym procesie transformacji energetycznej i dekarbonizacji w naszym mieście, ale również w tych gminach, które podobnie jak Bytom będą w najbliższej przyszłości przechodzić proces transformacji.
Przypomnijmy, że w piątek, 4 marca prezydent Mariusz Wołosz wziął udział w spotkaniu przedstawicieli gmin górniczych i samorządu gospodarczego z Sekretarzem Stanu Arturem Soboniem z Ministerstwa Aktywów Państwowych w sprawie przyszłego Śląskiego Okrągłego Stołu. Inicjatorzy spotkania są sygnatariuszami specjalnego stanowiska dotyczącego zwołania Śląskiego Okrągłego Stołu w sprawie transformacji energetycznej. W jego trakcie uzgodniono, że samorządy przekażą stronie rządowej propozycje zagadnień problemowych, które ich zdaniem mogłyby stanowić przedmiot szerszej umowy społecznej.

O przyszłości miasta w kontekście czekającej nas transformacji
O przyszłości miasta w kontekście czekającej nas transformacji
W trakcie spotkania przedstawiciele samorządów i sektora okołogórniczego oraz biznesu przedstawili propozycje obszarów tematycznych, które w związku z wygaszaniem górnictwa węglowego powinny być elementem umowy społecznej. Są to między innymi takie kwestie jak: likwidacja szkód górniczych, zabezpieczenie terenów pod ziemią oraz na powierzchni, czy likwidacja zwałów oraz zagospodarowywanie hałd i odpadów. Kolejne omawiane tematy dotyczyły wskazania liczby miejsc pracy traconych w poszczególnych kopalniach w kolejnych latach oraz określenia inwestycji strategicznych, dających gwarancję zatrudnienia młodym górnikom.
Podobne wiadomości:
- Czy gminy są gotowe na zmiany wynikające z procesu transformacji energetycznej? 2025-01-31
- Ważny głos Bytomia w sprawie transformacji regionu śląskiego 2022-07-06
- O transformacji regionów pogórniczych w Bytomiu 2021-07-02
- Śląski Okrągły Stół w sprawie transformacji górniczej i energetycznej 2021-03-05