Strona główna/Aktualności/O pożarnictwie wiedzą wszystko

O pożarnictwie wiedzą wszystko

23 Kwietnia 2026

39 uczniów z ośmiu bytomskich szkół wzięło udział w finale miejskich eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, który odbył się w siedzibie Komendy Miejskiej PSP przy ul. Łużyckiej. Zwycięzcy turnieju - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 oraz ZSME - powalczą 25 kwietnia w finale wojewódzkim.

Finał miejskich eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

W turnieju wzięli udział uczniowie Szkół Podstawowych nr 4, 5, 27, 36, 38, 43 oraz Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i I Liceum Ogólnokształcącego. Ich zadaniem było napisanie testu oraz odpowiedź na szereg pytań z zakresu bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4, którzy zajęli pierwsze miejsca w kategoriach wiekowych tj. klasy I-IV, klasy V-VIII oraz przedstawiciel ZSME w kategorii szkół ponadpodstawowych. To oni będą reprezentować nasze miasto w finale wojewódzkim.

Finał miejskich eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej otworzył wczoraj Sekretarz Miasta Mirosław Luks, zaś nagrody zwycięzcom wręczyli: prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, komendant miejski PSP w Bytomiu bryg. Tomasz Rutkowski oraz prezes zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bytomiu dh Adam Wilk i naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu Mariusz Fiszer.

Popularyzacja wiedzy o pożarnictwie

Celem turnieju było popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru oraz innych zagrożeń, praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym, poznawanie tradycji i organizacji ochrony przeciwpożarowej.

Organizatorem finału miejskiego był bytomski Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej przy współpracy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Finał miejskich eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” (1) Finał miejskich eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” (1)
12

Finał miejskich eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

Poszczególne miejsca w turnieju zajęli:

  • Szkoły podstawowe klasy I-IV:

1. Piotr Wojdyło - Szkoła Podstawowa nr 4

2. Barbara Szczepaniak - Szkoła Podstawowa nr 4

3. Martyna Sochacka - Szkoła Podstawowa nr 4

  • Szkoły podstawowe klasy V-VIII:

1. Marcelina Majchrzak - Szkoła Podstawowe nr 4

2. Bartosz Kaczmarek - Szkoła Podstawowe nr 36

3. Stanisław Pucher - Szkoła Podstawowe nr 38

  • Szkoły ponadpodstawowe:

1. Fabian Gonowiecha - ZSME

2. Dawid Mateja – I LO

3. Szymon Pietruszka – ZSME

W trakcie trwania turnieju rozdano również dyplomy oraz nagrody dla uczestników „Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego” na etapie powiatowym, który został przeprowadzony 26 stycznia w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu.

W tym roku do konkursu w Bytomiu wpłynęło 66 prac, które zostały ocenione w czterech grupach wiekowych. Komisja oceniając prace plastyczne wzięła pod uwagę samodzielność ich wykonania, walory artystyczne i estetyczne, a także pomysłowość i oryginalność w zakresie przedstawienia tematu.

Wśród najlepszych prac nagrodzone zostały:

  • I grupa - Przedszkola

1. miejsce Jan Wietrzyk – PM nr 59

2. miejsce Sebastian Cichomski – PM nr 4

3. miejsce Leon Dabkus – PM nr 18

  • II grupa – Szkoły Podstawowe klasy I-IV

1. miejsce Polina Antpova – SP nr 4

2. miejsce Barbara Szczepaniak– SP nr 4

3. miejsce Danylo Teleshko – SP nr 36

  • III grupa – Szkoły Podstawowe klasy V-VIII

1. miejsce Maria Zygmunt – SP nr 4

2. miejsce Paulina Kopec – SP nr 3

3. miejsce Julia Pocha – SP nr 4

  • IV grupa – Szkoły Ponadpodstawowe

1. miejsce Laura Kopia Zabłocka – Zespól Szkół Uslugowo-Rzemieślniczych

2. miejsce Natalia Szprot – Specjalny Ośrodek Wychowawczy

3. miejsce Martyna Suchecka – Specjalny Ośrodek Wychowawczy

Podobne wiadomości:

do góry