O historii bytomskich kopalń i zakładów górniczych. Kolejne spotkanie autorskie z Tomaszem Saneckim
25 Listopada 2025Historia Bytomia nierozerwalnie związana jest z górnictwem. Już w średniowiecznym Bytomiu wydobywano srebro, jednak prawdziwe bogactwo przyniosło miastu wydobycie węgla kamiennego w XIX i XX wieku. Bytom w tym czasie był nie tylko miastem węgla. XIX i XX wieku to również eksploatacja rudy cynku i ołowiu, żelaza, a także dolomitu. O dziejach górnictwa w Bytomiu, historii kopalń i zakładów górniczych po raz kolejny opowie Tomasz Sanecki. Zapraszamy w czwartek, 27 listopada do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Jana III Sobieskiego 3 /sala wykładowa/ o godz. 17:00 na spotkanie autorskie, podczas którego bytomski historyk będzie promował swoją najnowszą książkę „Bytomskie Zakłady Przemysłowe. Kopalnie i zakłady górnicze”.
.jpg?1763712497173)
Bogate złoża rud cynku i ołowiu, ale przede wszystkim węgla kamiennego eksploatowane na terenie Bytomia przyczyniły się do rozwoju gospodarczego miasta, które w XX wieku stało się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych na Górnym Śląsku. Powstające nowe kopalnie, a także zakłady okołogórnicze były także źródłem pracy dla tysięcy nowych pracowników, którzy przyjeżdżali na Śląsk w poszukiwaniu lepszego życia oraz zarobków, co z kolei wpływało na strukturę społeczną. Wokół nowych zakładów i firm powstawały także dzielnice i osiedla górnicze, ośrodki kultury oraz kluby i sekcje sportowe, ale również nowe szkoły ukierunkowane na kształcenie wykwalifikowanej kadry, na którą w dobie rozwoju przemysłowego na Śląsku było ogromne zapotrzebowanie.
Książka nie tylko o kopalniach węgla kamiennego
Publikacja Tomasza Saneckiego przedstawia historię najważniejszych i najlepiej udokumentowanych kopalń węgla kamiennego, cynku i ołowiu, a także dolomitu na terenie Bytomia. Mimo skąpych informacji w pracy pojawiły się także wzmianki o mało znanych kopalniach, w których wydobywano węgiel kamienny, rudę cynku i ołowiu oraz rudę żelaza, jak również dolomit i limonit. W książce nie brakuje także odniesień do ciekawej historii Bytomia, rozwoju górnictwa na Górnym Śląsku zwłaszcza po włączeniu Śląska w granice Królestwa Prus oraz niezwykle cennych i mało znanych fotografii, które udało się autorowi odnaleźć w niemieckich czasopismach z okresu międzywojennego, jak również Narodowym Archiwum Cyfrowym i Śląskiej Bibliotece Publicznej. Prawdziwą perełką są jednak zdjęcia oryginalnych dokumentów i rysunków z widocznymi budynkami dawnych kopalni na terenie Bytomia oraz wycinki z polskich gazet, które relacjonowały wydarzenia w bytomskich kopalniach.
Książka „Bytomskie Zakłady Przemysłowe. Kopalnie i zakłady górnicze”, której autorem jest Tomasz Sanecki, to już szósta publikacja bytomskiego historyka, przewodnika, twórcy i autora bloga historycznego „Mój Historyczny Blog”.
Podczas spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można nabyć książkę z autografem autora w promocyjnej cenie 30 zł za egzemplarz.

Podobne wiadomości:
- Zmiany w pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej 2025-12-15
- Wernisaż wystawy projektu „Gryfno Kofeina” 2025-12-10
- Dzieje się w Miejskiej Bibliotece Publicznej 2025-11-29
- Bytom nie tylko stał węglem 2025-11-28
- Uwaga czytelnicy! Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu będzie czynna 1 grudnia 2025-11-27
- Uwaga czytelnicy! Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu i jej filie nieczynne 1 grudnia 2025-11-24
- Szeptem, tak aby nie usłyszeli. Wernisaż wystawy prac studentów Akademii Sztuk Pięknych 2025-11-03
- Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kulikiem 2025-10-23
- Bytom nie tylko słynął z wydobycia węgla kamiennego 2025-10-22
- Poznaj historię bytomskich kopalń i zakładów górniczych 2025-10-16