Nowe miejsca postojowe na osiedlu Ziętka i w Stroszku mogą powstać w ramach #BO Bytom
18 Marca 2026Zwiększenie liczby miejsc postojowych dla mieszkańców osiedla Stroszek i gen. Ziętka było głównym tematem poniedziałkowego spotkania zastępcy prezydenta Bytomia Michała Biedy z radnymi Rady Miejskiej w Bytomiu oraz zarządcami budynków. Podczas spotkania zaprezentowane zostały wolne przestrzenie, które mogą zostać zagospodarowane w przyszłości na parkingi. Uczestnicy spotkania omówili również możliwość sfinansowania budowy nowych miejsc postojowych.

– Podczas spotkań z mieszkańcami, radnymi oraz zarządcami budynków analizujemy możliwości przekazania terenów pod nowe miejsca postojowe. Zachęcamy również mieszkańców do składania wniosków w ramach Budżetu Obywatelskiego, który umożliwia realizację takich przedsięwzięć – mówi wiceprezydent Michał Bieda.
Gdzie brakuje miejsc postojowych w Stroszku i na osiedlu gen. Ziętka?
Zarówno w Stroszku i na osiedlu im. gen. Ziętka, gdzie występuje zwarta zabudowa w połączeniu z dużą liczbą budynków wielorodzinnych, problem braku miejsc postojowych jest szczególnie dotkliwy dla mieszkańców. Najwięcej problemów z dostępnością miejsc postojowych jest w rejonie ulic: Szymały i Hlonda na osiedlu Ziętka, a także przy ulicach: Gwarków Tarnogórskich, Komisji Edukacji Narodowej, pl. Pokoju, a także w rejonie Szkoły Podstawowej nr 23.
Podczas poniedziałkowego spotkania zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, radni Rady Miejskiej w Bytomiu – Iwona Pakosz, Krzysztof Niewiadomski i Tymoteusz Jabłoński oraz przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, Wydziału Obrotu Nieruchomościami, Wydziału Transportu, a także przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom” zaprezentowali możliwe do zagospodarowania tereny pod miejsca postojowe. Wśród wskazanych propozycji na osiedlu Ziętka zaproponowano możliwość budowy nowych parkingów w rejonie ulicy Hlonda 99-103, Szkoły Podstawowej nr 32, ulicy Strzelców Bytomskich Bis, a także ulic: Szymały 155 oraz ulicy Hlonda w rejonie dojazdu do ul. Długiej. Z kolei w Stroszku omówiono możliwość budowy miejsc postojowych z wykorzystaniem terenów przy Gwarków Tarnogórskich, Komisji Edukacji Narodowej, Skwerze na Stroszku oraz Placu Powstańców Śląskich.
Nowe miejsca postojowe na osiedlu Ziętka i w Stroszku mogą powstać w ramach #BO Bytom
Budowa nowych miejsc postojowych w ramach #BO_Bytom
Spotkanie było także okazją do zachęcenia przedstawicieli zarządców budynków Wspólnot Mieszkaniowych oraz Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom” do zaangażowania w kolejną edycję Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego i złożenia w ramach #BO_Bytom 2026 wniosków o budowę nowych miejsc postojowych w zaproponowanych lokalizacjach.
– W ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy, ale również zarządcy budynków mogą składać wnioski, w których znajdą się propozycje związane z budową nowych miejsc parkingowych – mówi wiceprezydent Michał Bieda.
Warto wspomnieć, że w 2023 roku powstały nowe miejsca parkingowe przy ul. Hlonda i Szymały zrealizowane w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. W ramach inwestycji równoległe miejsca postojowe powstały przy ul. Hlonda wzdłuż ogrodzenia Przedszkola Miejskiego nr 63. Z kolei w rejonie ul. Szymały 115a w miejscu istniejącego zieleńca powstały miejsca postojowe prostopadłe do jezdni, zaś przy ul. Hlonda – naprzeciw budynków nr 20-22 wykonawcy robót przenieśli chodnik od strony północnej pod istniejącą skarpę, a od strony jezdni utworzyli miejsca postojowe równoległe do jezdni.
Całkowita powierzchnia miejsc postojowych wyniosła prawie 600 mkw, a łącznie powstało ich 43. Inwestycja w całości kosztowała 396 tys. zł, a na projekt utworzenia nowych miejsc parkingowych zagłosowało ponad 500 mieszkańców Bytomia.
Nowe miejsca postojowe powstały także wzdłuż ul. Strzelców Bytomskich II po jej przebudowie.
Podobne wiadomości:
- Kolejne przetargi na centra przesiadkowe w Śródmieściu i Karbiu ogłoszone 2026-04-30
- Przetarg na budowę centrum przesiadkowego w Stroszku ogłoszony 2026-02-26
- Umowa dofinansowania budowy centrów przesiadkowych podpisana 2025-12-11
- Kolejne 41 mln zł dofinansowania do budowy centrów przesiadkowych w Bytomiu 2025-10-14
- Szkoła nosząca imię 1 Pułku Strzelców Bytomskich obchodzi 40-lecie działalności 2025-10-09
- Mieszkańcy Stroszka korzystają już z przebudowanej ulicy Tysiąclecia 2025-05-21
- Od 9 marca pasażerowie skorzystają z nowego przystanku kolejowego Bytom-Stroszek 2025-03-06
- Uwaga kierowcy! Rusza kolejny etap remontu wiaduktu nad ul. Strzelców Bytomskich w Stroszku 2025-02-07
- Miasto pozyskało dofinansowanie na pierwsze z trzech centrów przesiadkowych w Bytomiu 2025-01-03
- Prezydent Bytomia spotkał się z mieszkańcami Stroszka i os. Ziętka 2024-10-08