Na bytomskich cmentarzach trwają kwesty
1 Listopada 2024Dzisiaj 1 listopada, a więc w dniu Wszystkich Świętych bytomianie odwiedzają groby swoich bliskich. Na bytomskich nekropoliach przy ul. Powstańców Śląskich i Kraszewskiego oraz na Cmentarzu Mater Dolorosa przy ul. Piekarskiej trwają również kwesty, których celem jest zbiórka pieniędzy na pomoc Polakom mieszkającym na Kresach oraz renowację zabytkowych nagrobków.
Jak co roku podczas kwesty organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu, na cmentarnych alejach datki zbierają m.in. przedstawiciele władz miasta z prezydentem Mariuszem Wołoszem i jego zastępcami, radni Rady Miejskiej w Bytomiu, a także członkowie organizacji działających w trzecim sektorze oraz harcerze. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na pomoc najuboższym dzieciom ze Śląska i Kresów. Trafią one także do działających za naszą wschodnią granicą polskich szkół i przedszkoli. Kwesty potrwają dzisiaj na cmentarzach przy ul. Powstańców Śląskich i Kraszewskiego do 16.00. Zbiórka do puszek prowadzona będzie także w Dzień Zaduszny, 2 listopada.
W tym roku również członkowie Towarzystwa Miłośników Bytomia wspierani przez przedstawicieli władz naszego miasta, radnych oraz mieszkańców prowadzą kwestę na Cmentarzu Mater Dolorosa, z której dochód zostanie przeznaczony na renowację zabytkowych nagrobków.
Każdy z nas może również wesprzeć ratunek zabytkowych obiektów na cmentarzu Mater Dolorosa wpłacając pieniądze na konto: 84 1750 0012 0000 0000 2372 0717.

Na bytomskich cmentarzach trwają pierwszolistopadowe kwesty
Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na renowację obiektów na zabytkowym cmentarzu Mater Dolorosa, który należy do najcenniejszych i najlepiej zachowanych tego typu kompleksów w naszym regionie. Cmentarz Mater Dolorosa to również najstarsza ocalała nekropolia Bytomia, na której spoczywa wiele znaczących i zasłużonych osobistości związanych z historią miasta.
Przez szereg lat pieniądze z pierwszolistopadowych kwest przeznaczane są m.in. na renowację cennych architektonicznie kaplic i rodzinnych grobowców, a także remont cmentarnych alei. W rezultacie udało się między innymi: przywrócić dawną świetność zabytkowym grobowcom m.in.: rodziny Nowotnych, Wincentego Pisarka, rodziny Paikertów, mauzoleum rodziny Goetzlerów, Ignatza Hakuby, rodziny Garus, rodziny Pruszydło, rodziny Schastok, rodziny Gołębiowskich.

Na bytomskich cmentarzach trwają pierwszolistopadowe kwesty
Podobne wiadomości:
- Poznaj architektoniczne tajemnice Bytomia 2024-01-05
- Na bytomskich cmentarzach trwają kwesty 2023-11-01
- Trwają kwesty na bytomskich cmentarzach. Zbieramy na pomoc dla dzieci ze Śląska oraz Kresów 2021-11-01
- Pamiętajmy o pierwszolistopadowych kwestach 2021-10-27
- Akcja świątecznej pomocy dla Polaków na Kresach 2020-12-03