• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Muzy i Weny wręczone

Muzy i Weny wręczone

21 Października 2023

Coroczne nagrody Prezydenta Bytomia zostały wręczone. Zasłużeni w dziedzinie kultury otrzymali prestiżowe wyróżnienia. W tym roku statuetkami Weny uhonorowano 3 osoby, zaś Muzy trafiły w ręce dwóch osób i 3 bytomskich jednostek.

Nagroda Weny to podsumowanie kreatywnego okresu w życiu młodych ludzi, kiedy większość energii przeznacza się na uczenie, doskonalenie swoich pasji, ale również pojawiają się wielkie osiągnięcia, które powoli zaczynają kreować artystyczną sylwetkę.

„Wolne Stowarzyszenie Zielonych Artystów” jest pomysłodawcą i koordynatorem projektu przyznawania młodzieżowych nagród w dziedzinie kultury. Po raz pierwszy statuetki „WENY” wręczono w 2007 roku do tej pory otrzymało ją 51 młodych artystów mieszkających lub uczących się w Bytomiu.

W tym roku nagroda podzielona został na 3 kategorie: w kategorii taniec uhonorowany został Igor Przybyła, uczący się obecnie w jednej z najlepszych szkół tańca w Europie, w Stutgarcie. Kategorię muzyka zdominował Dawid Nowak, zaś w dziedzinie moda statuetkę otrzymała Natalia Kęsik.

Muza z kolei to nagroda, którą przyznaje Prezydent Bytomia w dziedzinie kultury w kategoriach: osiągnięcia twórcze, upowszechnianie kultury i zarządzanie kulturą, osobom lub instytucjom działającym na terenie miasta oraz związanym z Bytomiem, profesjonalistom i amatorom. Nagroda może być przyznana indywidualnie lub zespołowo. Do tej pory tj. od roku 1997 przyznano 115 statuetek, i była to 27. edycja Muz.

Komisja wnioskująca o przyznanie Nagrody Muza 2023 zarekomendowała 5 kandydatur 
i Prezydent Bytomia ostatecznie postanowił przyznać 5 statuetek. Nagrodzeni to: Ewa Jaworska, Izabela Kozak, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, Zespół Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark oraz Bytomskie Centrum Kultury.

Poznaj laureatów 

Weny 2023

Natalia Kęsik (kategoria moda) - uczennica Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących na kierunku technik przemysłu mody. Zdobywczyni 5 miejsca w Polsce i tytułu laureatki Olimpiady Ogólnopolskiej Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży. Uczestniczka, laureatka wyróżnień i finalistka wielu ogólnopolskich konkursów modowych w Lesznie, Rzeszowie i Biłgoraju m.in.: V Ogólnopolskiego Konkursu Dla Młodych Projektantów i Krawców „Szmaragdowy Guzik", V Ogólnopolskiego Konkursu Sztuka Przeobrażeń - Ubiór Znakiem Czasu. Temat "Polski folklor współcześnie", V Ogólnopolskiego Konkursu Odzieży "Odnowa". Jest także zaangażowana społecznie.

Igor Przybyła (kategoria taniec) - uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu oraz John Cranko Schule w Stuttgarcie. Laureat II miejsca w kategorii taniec klasyczny na XXII Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołowskiego. Zaangażowany w realizację VI edycji tanecznego projektu „Młody Duch Tańca” prezentował się na scenach miast Polski i Japonii, m.in.: w Warszawie, Łodzi, Bytomiu, Poznaniu, Wrocławiu oraz Tokio, Kyoto, Osaki. Występował w spektaklach baletowych Opery Śląskiej: „Dziadek do orzechów”, „Don Kichot”, „Medea”. Uczeń z klasy Grzegorza Pajdzika. Laureat stypendium Prezydenta Miasta Bytomia z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

Dawid Nowak (kategoria muzyka) - uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Niezwykle uzdolniony trębacz, o wszechstronnych zainteresowaniach. Kameralista oraz muzyk angażujący się w różnorodne projekty orkiestrowe. Wielokrotny uczestnik warsztatów i projektów muzycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Założyciel zespołu TONatyle. Laureat konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich m.in.: I miejsca na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Fanfares of Lviv”- we Lwowie, wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „OPUS 2021 i 2023" w Krakowie, III miejsca na XXIV Konfrontacjach Instrumentów Dętych w Oławie, I miejsca na II Konkursie Instrumentów Dętych, Akordeonu i Perkusji Szkół Muzycznych I stopnia w Trzcianie, wyróżnienia w Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku. Jest także tegorocznym finalistą z wyróżnieniem X Ogólnopolskiego Festiwalu Trębaczy w Kaliszu.

Muzy 2023

Ewa Jaworska (kategoria osiągnięcia twórcze i upowszechnianie kultury) - bytomianka. Z wyróżnieniem ukończyła katowicką filię Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Związana z działalnością projektową, artystyczną i pedagogiczną. Zajmuje się animacją, grafiką, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Laureatka wielu nagród. Bierze udział w festiwalach artystycznych. Uczestniczka międzynarodowych plenerów, sympozjów malarskich i graficznych, kuratorka wystaw na Śląsku, animatorka kultury. Doktorantka i wykładowca Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Projektowanie Gier i Przestrzeni Wirtualnej - w Zakładzie Nowych Mediów Instytutu Sztuki w Cieszynie oraz pedagog Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach, współpracuje z Wyższą Szkołą Technologii Informatycznych w Katowicach i Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych w Bytomiu. Od wielu lat społecznie zaangażowana w działania i organizację Festiwalu Sztuki Wysokiej w Bytomiu.

Izabela Kozak (kategoria upowszechnianie kultury) - animatorka kultury, która tworzy prace malowane farbami olejnymi na płótnie. Kobieta i jej piękno stanowi dla niej niewyczerpane źródło tematu i inspiracji, a samo malowanie jest wielkim hobby. Kierowniczka Klubu "Sezam" Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Współpracuje z lokalnymi artystami, pedagogami, instytucjami organizując liczne warsztaty, wystawy, koncerty, wydarzenia społeczne i kulturalne. Dzięki jej zaangażowaniu oraz współtworzonym warunkom do współpracy i rozwoju, powstały wartościowe projekty takie jak: Bytomskie Projekcje Filmowe, Artystyczna Przystań Młodych, Gryfno Kofeina oraz różnorodne zajęcia artystyczne, sportowe i turystyczne wypełniające czas wolny mieszkańcom i wpływające na zmianę wizerunku miasta.  

Bytomskie Centrum Kultury (kategoria osiągnięcia twórcze i upowszechnianie kultury) - gminna instytucja kultury, która działa od ponad 25 lat. Posiada dwie filie: Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” oraz Pałac w Miechowicach. Dzięki prowadzonej działalności w siedzibie oraz poza nią, od wielu lat centrum kultury miało i ma na swoim koncie niezliczoną ilość wizytówek w postaci cyklicznych imprez. Instytucja promuje kulturę, angażuje działania artystyczne, edukacyjne i społeczne. Opiera się na potrzebach i oczekiwaniach lokalnej społeczności, współtworzonych z mieszkańcami miasta. Skutecznie pozyskuje dotacje i zewnętrzne środki finansowania. 

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 (kategoria osiągnięcia twórcze i upowszechnianie kultury) - instytucja realizująca w mieście działalność ukierunkowaną na organizacje czasu wolnego dzieci i młodzieży. Odkrywa talenty i upodobania, rozwija hobby, doskonali umiejętności młodych ludzi. Organizuje wydarzenia, festyny, koncerty i wystawy, a także turnieje, zawody, konkursy. Wizytówką placówki jest Międzynarodowy Festiwal Modeli Redukcyjnych - największa impreza modelarska w Polsce oraz szereg innych wydarzeń jak Wojewódzki Konkurs Wokalny „Motyw miłości w piosence obcojęzycznej” czy organizacja zawodów sportowych z dziedziny „kumite”. W MDK nr 2 wdrażane są innowacje pedagogiczne i programy autorskie, które wpływają na podnoszenie jakości pracy i wpływają na dalszą karierę zawodniczą. Pedagodzy MDK przygotowują wychowanków do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta. Instytucja zapewnia oprawę artystyczną wielu przedsięwzięć miejskich. Placówka posiada prestiżowy tytuł „Miejsca Odkrywania talentów” nadany przez Ministra Edukacji Narodowej za odkrywanie, promowanie, wspieranie uzdolnień dzieci i młodzieży. Jest to ważny ośrodek edukacyjno-kulturotwórczy dzielnicy Karb i miasta Bytomia, który w roku 2023 obchodzi jubileusz 70. lecia swojej działalności. 

Zespół Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark (kategoria - osiągnięcia twórcze i upowszechnianie kultury) - artystyczna - miejska instytucja kultury, która łączy i przenika dziedziny teatru, tańca, i ruchu, a także projekty włączające społecznie. Teatr przybliża widzom sztukę tańca poprzez wiele form kreacji i działalności: produkcję spektakli, realizację festiwali, rezydencji, programy edukacyjne i społeczne, warsztaty i animację środowiska lokalnego. Tworzy ważne miejsce na tanecznej mapie Polski. Zespołowi szczególnie bliska jest idea BYTOMIA TAŃCZĄCEGO, w którym najważniejszy ruch to przebudzenie energii i zmotywowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz stworzenie wspólnej przestrzeni kulturotwórczej. Teatr Rozbark tworzą aktywni, zaangażowani wyjątkowi ludzie.

 

Podobne wiadomości:

do góry