Młodzież polonijna z Berlina odwiedziła Bytom
18 Września 2024Warsztaty taneczne, zwiedzania zabytków Bytomia i innych miast na Górnym Śląsku, a także zajęcia integracyjne, sportowe i kulturalne oraz wizyty w placówkach oświatowych i muzealnych. Do Bytomia przyjechała młodzież polonijna z Niemiec z Zespołu Folklorystycznego „Krakowiacy” działającego przy Szkole Europejskiej o profilu niemiecko-polskim Katharina-Heinroth-Grundschule w Berlinie. Na zakończenie wizyty w niedziele 22 września w Parku im. hm. Franciszka Kachla odbędzie się wspólny występ młodzieży z Polski i Niemiec.
Wizyta młodzieży z Niemiec odbywa się w naszym regionie w ramach programu „Lato z Polonezem” – warsztaty polskich tańców narodowych dla dziecięcio-młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego „Krakowiacy” działającego przy Szkole Europejskiej o profilu niemiecko-polskim Katharina-Heinroth-Grundschule w Berlinie. Młodzi tancerze z Niemiec w większości pochodzą z rodzin mających korzenie na Górnym Śląsku, dzięki czemu znają dobrze język polski.
Młodzież z Berlina poznaje Bytom
Podczas wizyty na Śląsku dla młodzieży z Berlina zorganizowane zostaną warsztaty taneczne w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie oraz w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu. Ponadto młodzież weźmie udział w zajęciach historycznych, z języka polskiego oraz integracyjnych, ale również odwiedzą placówki oświatowe, muzealne i sportowe, w tym Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych „Skarpa” Bytom w Rozbarku.
W ramach współpracy polsko-niemieckiej, młodzież z Niemiec weźmie udział we wspólnym występie z uczniami Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu, który w niedzielę 22 września o godz. 16:00 odbędzie się w Parku im. hm. Franciszka Kachla.
Projekt odbywa się w ramach programu „Lato z Polonezem” - warsztaty polskich tańców narodowych dla dziecięco-młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego „Krakowiacy” działającego przy Szkole Europejskiej o profilu niemiecko-polskim Katharina-Heinroth-Grundschule w Berlinie.
Projekt realizowany między 17 a 23 września jest ze środków finansowych przyznanych Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Koordynatorem projektu jest Alicji Brzan – Kloś z Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza.