Młodzi odkrywcy z Bytomia poszukiwani!
22 Marca 2019Trwa nabór do kolejnej edycji projektu Akademickie Laboratorium Innowacji i Kreatywności (ALIK). To wyjątkowa szansa dla dzieci z Bytomia, by od najmłodszych lat oswoić się z murami Politechniki Śląskiej i odpowiedzieć na pytanie: "co chcę w życiu robić". Do udziału w projekcie zapraszani są również rodzice i opiekunowie.
przyszłości zdobywać wiedzę i rozwijać pasje.
Tematyka zajęć jest bardzo zróżnicowana, a same zajęcia - dostosowane do poziomu wiedzy w danej grupie. Jest moduł matematyczno-przyrodniczy, humanistyczno-społeczny, a dla rodziców - warsztaty, jak towarzyszyć dzieciom w kreowaniu aktywnych postaw życiowych. Często rodzice narzucają dzieciom swoją wizję rozwoju i chcą, by spełniały ich marzenia, tymczasem chodzi o to, by to one odpowiedziały sobie na pytanie: co lubię najbardziej? Co chcę w życiu robić? - dodaje psycholożka.
Spotkania z kulturami różnych krajów dają najmłodszym możliwość wyboru języka, jaki będą chcieli poznawać w przyszłości - niemieckiego, francuskiego, włoskiego czy angielskiego. Z kolei podczas zajęć np. przyrodniczych, mogą zgłębiać tajniki obrazowania medycznego, a podczas informatycznych - podstaw programowania. Jak przyznaje Anna Potyka, na początku dzieci są onieśmielone murami uczelni, ale z każdymi kolejnymi zajęciami otwierają się i dają się przekonać, że nauka może być ciekawa i fajna. Projekt kończy się uroczystym wręczeniem dyplomów i pamiątkowymi zdjęciami.
Udział w nim to także ciekawe doświadczenie dla wykładowców, przyzwyczajonych na co dzień do kontaktu z dorosłymi studentami. Niemniej warto podkreślić, że towarzyszą im opiekunowie doświadczeni w pracy z najmłodszymi. Uczelnia zapewnia też opiekę doświadczonych asystentów-wolontariuszy dzieciom z niepełnosprawnością.
Zajęcia w ramach Akademickiego Laboratorium Innowacji i Kreatywności odbywają się w soboty w Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej (Gliwice, ul. Hutnicza 9A) . Organizatorzy zapewniają transport dzieci do Gliwic i do Bytomia, a także posiłki w przerwie śniadaniowej i obiadowej. Nastepne zajęcia w tym cyklu odbęda sie już 30 marca.
Chętni, którzy chcą wziąć udział w bezpłatnym projekcie powinni pobrać i wypełnić dokumenty rekrutacyjne, a następnie złożyć je w kopercie z dopiskiem „Akademickie Laboratorium Innowacji i Kreatywności” bezpośrednio u organizatora lub w sekretariacie szkoły/przedszkola, do którego uczęszcza dziecko. Zeskanowane dokumenty można też przesłać e-mailem:
Więcej informacji pod nr: 32 400 39 44 oraz na stronie internetowej projektu.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym.
Realizowany jest przez Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej przy współpracy Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu w latach 2018-2020.