• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Minęło 45 lat od katastrofy w KWK „Dymitrow”. (..)

Minęło 45 lat od katastrofy w KWK „Dymitrow”. Bytomianie pamiętają

10 Października 2024

10 października 1979 roku doszło w Kopalni Węgla Kamiennego „Dymitrow” do tragicznego w skutkach wybuchu pyłu węglowego - w wyniku którego zginęło 34 górników. Dzisiaj, w 45. rocznicę jednej z największych tragedii w polskim górnictwie, kwiaty pod tablicą upamiętniającą zmarłych górników złożyli m.in. zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA, Wyższego Urzędu Górniczego, poczty sztandarowe, górnicy oraz ratownicy górniczy.

Minęło 45 lat od katastrofy w KWK „Dymitrow”. Bytomianie pamiętają

Jedna z największych tragedii w powojennym górnictwie w Polsce

Do jednej z największych tragedii w powojennym górnictwie w naszym kraju doszło o godz. 18.55, 10 października 1979 roku. Wówczas doszło do wybuchu pyłu węglowego w oddziale IV na poziomie 774 m. W strefie zagrożenia znajdowało się 43 górników, spośród których 34 znajdujących się w bezpośredniej strefie wybuchu - poniosło śmierć.

Podczas czwartkowych 10 października uroczystości znicze i wieńce zostały złożone przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy, odsłoniętą w barbórkę 4 grudnia 1980 roku z inicjatywy załogi kopalni. Wyryte zostały na niej imiona i nazwiska wszystkich 34 ofiar tej katastrofy, którym uczestnicy dzisiejszych obchodów oddali hołd.

Warto podkreślić, że trzy lata po tragedii w KWK „Dymitrow”, w nocy z 28 na 29 listopada 1982 roku, w tej samej kopalni ponownie doszło do wybuchu pyłu węglowego. Zginęło wówczas 18 osób - 17 ratowników górniczych, którzy byli w strefie wybuchu oraz lekarz.

Historia KWK Centrum

KWK „Dymitrow”, wcześniej „Vereinigte Karsten-Centrum” oraz KWK „Centrum” należała do jednej z najdłużej fedrujących kopalń w Bytomiu. Dzisiaj po jednym z największych bytomskich zakładów przemysłowych pozostały już głównie szyby kopalniane. Jej początki sięgają 1872 roku kiedy na zrębach kopalń rud cynku i ołowiu rozpoczęto budowę kopalni węgla kamiennego, nadzorowaną przez Śląską Spółkę Akcyjną do Budowy Kopalń i Hut Cynku.

Pierwsze tony węgla z pokładu na głębokości 226 m wydobyto w 1878 roku . Ostatecznego kształtu kopalnia nabrała dopiero w 1881 roku, gdy doszło do połączenia kilku pól górniczych i kopalń: „Karsten”, „Centrum”, „Beuthener Gruben” oraz „Kaiser Wilhelm”.

W 1999 roku powstał Zakład Górniczy „Centrum” Sp. z o. o, który w 2003 roku włączono do Kompanii Węglowej SA. Już dwa lata później, w 2005 roku ZG „Centrum” połączono z Zakładem Górniczym „Bytom III” Sp. z o.o., tworząc Kopalnię Węgla Kamiennego „Bobrek-Centrum”, która przetrwała do 2015 roku, kiedy rozdzielono ją na dwa zakłady, z którego KWK „Centrum” została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA i postawiona w stan likwidacji.

Podobne wiadomości:

do góry