• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Mieszkańcy zgłaszają - miasto działa

Mieszkańcy zgłaszają - miasto działa

9 Grudnia 2019
Za nami siedem  spotkań, podczas których prezydent Mariusz Wołosz spotkał się z mieszkańcami w różnych częściach Bytomia. Wsłuchując się w głosy bytomian, staramy się reagować możliwie szybko. Mimo że  poruszonych tematów i spraw do rozwiązania jest dużo, część zgłaszanych problemów już udało się rozwiązać – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Łagiewniki

Podczas październikowego spotkania w Łagiewnikach mieszkańcy ul. Adamka skarżyli się na to, iż nieutwardzony końcowy fragment ulicy nigdy nie jest odśnieżany. Prezydent zapewnił, że zgodnie z nowymi zasadami zimowego utrzymania, ul. Adamka nie zostanie zapomniana.
 
Mieszkańcy prosili też o interwencję w sprawie zmian organizacji ruchu, jakie wprowadzono m. in. na  ul. Krzyżowej, gdzie postawiono utrudniający życie kierowcom zakaz skrętu w lewo oraz zgłosili kwestię  ul. Stokrotek i Astrów, gdzie ustawiono wysepki, które utrudniają przejazd pojazdom. W tej sprawie prezydent zwróci się do Komisji Ruchu Drogowego, która wkrótce opracuje nowe rozwiązanie.
 
Od dłuższego czasu pojawiały się też krytyczne głosy mieszkańców na temat stanu budynku przy ul. Świętochłowickiej 8. Będący własnością prywatną obiekt został już wyburzony. Podczas spotkania łagiewniczanie zgłaszali także zniszczone elementy małej architektury w Parku Łagiewnickim. Ławki zostały już wyremontowane, a zieleniec będzie sukcesywnie porządkowany. 
 
Szybko zareagowano także na przekazane przez mieszkańców informacje o suchych, zagrażających bezpieczeństwu  drzew przy ul. Cyryla i Metodego. Część z nich, po uzyskaniu stosownych pozwoleń, została już usunięta. Miasto wystosowało także pismo do Polskich Kolei Państwowych SA w sprawie uporządkowania rowu po nasypie kolejowym w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 28.
 
Wiele tematów poruszyli też mieszkańcy podczas spotkania w Szombierkach, gdzie zwrócono uwagę na zły stan nawierzchni jezdni i chodników przy ul. Frycza Modrzewskiego.Kompleksowa przebudowa ulicy Frycza Modrzewskiego będzie realizowana równolegle do przebudowy torowiska tramwajowego linii 9. Wyremontowane zostaną wówczas jezdnia i chodniki. Przebudowa planowana jest na II połowę 2020/2021 r.

Szombierki
 
Zgodnie z sugestiami mieszkańców, dokonano też oględzin  terenu przy ul. Modrzewskiego ( skrzyżowanie z ul. Grota Roweckiego), gdzie uprzątnięcia domagały się obumarłe drzewa. Po przeprowadzonej przez MZZiGK wycince strych drzew,  Miejski Zarząd Dróg i Mostów wprowadza w tym miejscu nową organizację ruchu, której celem jest zwiększenie widoczności przy wyjeździe z Adolfa Piątka na Frycza Modrzewskiego.

Zgodnie w uwagami mieszkańców i mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych, MZDiM nakazał weryfikację i regulację tzw. kocich oczek na ul. Zabrzańskiej, a tam, gdzie to konieczne zamontuje dodatkowe elementy doświetlenia przejść dla pieszych.

Tematem istotnym dla szombierczan jest też zły stan ulicy Fitelberga  na odcinku do Harcerskiej. Miejski Zarząd Dróg i Mostów obecnie prowadzi w tym rejonie przebudowę ulicy Grota Roweckiego. Dodatkowo w Szombierkach przebudowywane są ulice Małachowskiego, Mochnackiego, Wyzwolenia i Karpacka. W kolejnych latach planowane są remonty i przebudowy ulic osiedlowych. Remont Zabrzańskiej.

Podejmowane są też starania o  pozyskanie finansowania na budowę BeCeTki. Miejski Zarząd Dróg i Mostów planuje zrealizować kompleksową przebudowę ul.Zabrzańskiej na odcinku Wyzwolenia - Zamłynie w ramach budowy odcinka BeCeTki łączącego Śródmieście z Szombierkami.
 
Podczas spotkania mieszkańcy Szombierek, zwracali uwagę na potrzebę ustawienia ławek i koszy na  śmieci  przy chodniku przy ul. Grota Roweckiego - na odcinku od ul. Hallera 3 do  ul. Grota Roweckiego 4. Ponieważ obecnie prowadzony jest tam remont chodników, ławki  i kosze zostaną zamontowane na wiosnę.

Do realizacji Miejskiemu Zarządowi Zieleni i Gospodarki Komunalnej przekazano także zgłoszoną przez mieszkańców kwestię dotyczącą usunięca pozostałości po wywróconym drzewie przy ul. Broniewskiego 3. Po uprzątnięciu terenu możliwa będzie naprawa uszkodzonego krawężnika i nawierzchni. Jeśli pogoda dopisze remont przeprowadzony zostanie już wkrótce.
 
Mieszkańcy mówili też o  wymianie uschniętych drzew na skwerze z pomnikiem przy skrzyżowaniu ul. Grota Roweckiego i Harcerskiej. Zgodnie z zapewnieniami bytomskich służb zieleniarskich drzewa zostaną nasadzone w pierwszej połowie 2020r. Warto wspomnieć, że zakup nowych sadzonek został ujęty w planowanych zamówieniach na zakup i nasadzenie drzew.

Dzisiejsze spotkanie w Rozbarku zamknęło tegoroczny cykl spotkań prezydenta z mieszkańcami. W nowym roku  o problemach swoich dzielnic będą mogli porozmawiać mieszkańcy: Bobrka, Suchej Góry, Stroszka oraz Górnik.

Cieszę się, że zaproponowana przez nas forma dialogu odpowiada mieszkańcom, a spotkania cieszą się zainteresowaniem bytomian. Mieszkańcy mogą osobiście zadawać pytania albo dzielić się pomysłami na poprawę standardu życia w mieście. Dla nas to szansa, by być bliżej spraw bytomian  i okazja do tego, by przekazać im najważniejsze informacje z życia miasta - mówi  prezydent Mariusz Wołosz.


do góry