Mieszkańcy pytają, miasto odpowiada
20 Grudnia 2019Cykliczne spotkania z mieszkańcami, zainicjowane w październiku przez prezydenta Mariusza Wołosza, mają m.in. dać odpowiedź czy można rozwiązać konkretne problemy mieszkańców. Dlatego wszystkie pytania zadawane podczas spotkań są notowane. Najwięcej emocji wzbudzają tematy związane z bezpieczeństwem na drogach.
Miechowice (spotkanie odbyło sie 4 listopada)
Ul. Nickla – odcinek od ronda do wylotu ul. Frenzla
Mieszkańcy zwracali uwagę na niedostateczną liczbę przejść dla pieszych, proponowali montaż ograniczników na jezdni, zwłaszcza, że młodzież organizuje sobie tam wyścigi samochodowe.
Problem będzie omawiany podczas posiedzenia Komisji Ruchu Drogowego. Miejski Zarząd Dróg i Mostów widzi konieczność przeprowadzenia analizy ruchu, która wykaże potrzebę opracowania projektu przebudowy ulicy uwzględniającego postulaty mieszkańców dotyczące poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych oraz pojazdów.
Ul. Reptowska
Remont tej ulicy wzbudzał obawy o rosnące w pobliżu platany. Pytano też o zakres prac.
Jak uspokaja Miejski Zarząd Dróg i Mostów, przebudowa ul. Reptowskiej nie przewiduje wycinki żadnych drzew. Nowe chodniki zostały podwyższone, tak żeby nie uszkadzać rozbudowanych systemów korzeniowych platanów, które tam rosną.
Przebudowa obejmuje odcinek od skrzyżowania z ul. Wolnego - Gruntową - Zjednoczenia do skrzyżowania z ul. Bławatkową. Zakres prac: wymiana nawierzchni jezdni, wymiana krawężników i przebudowa chodników po lewej stronie.
Dzięki oszczędnościom w przetargu zakres został rozszerzony o przebudowę chodnika na następujących odcinkach:
- lewa strona od pawilonu handlowego do ul. Bławatkowej,
- prawa strona od ul. Gruntowej do wysokości przystanku autobusowego,
- prawa strona od wysokości budynku przy ul. Samotnej 1 do skrzyżowania z ul. Bławatkową,
- prawa strona od ul. Bławatkowej do wysokości budynku przy Reptowskiej 68.
Z uwagi na nieuregulowane kwestie własnościowe część chodnika po prawej stronie (od ul. Michaloka do Reptowskiej 30-34a) pozostanie w obecnym stanie. Przebudowa na pozostałych odcinkach ul. Reptowskiej nie jest planowana, ponieważ:
- na odcinku ul. Reptowskiej od ul. Dolnej do ul. Wolnego mogą wystąpić szkody górnicze
- na odcinku ul. Reptowskiej od ul. Bławatkowej do ul. Nowej w 2017 roku został przeprowadzony remont nawierzchni wraz z budową dwóch zjazdów (w ramach budżetu obywatelskiego) w rejonie budynków 53-55.
Ul. Bławatkowa
Zdaniem mieszkańców prywatny parking blokuje dojazd autobusu na przystanek.
Sprawdzono. Obecny układ tzw. zatoki gwarantuje bezpieczną obsługę pasażerską – wsiadanie, wysiadanie do/z autobusu. W rejonie znaku d-15 (przystanek autobusowy) zakazane jest parkowanie na odcinku 15m przed i za wskazanym znakiem. Przypadki parkowania w zatoce należy zgłaszać straży miejskiej lub policji.
Ul. Styczyńskiego
Narzekano na brak oświetlenia i dziurawe chodniki.
Nawierzchnia chodnika zostanie wyremontowana wiosną przyszłego roku. Warto zaznaczyć, że kilka tygodni temu naprawiono nawierzchnię jezdni (wartość prac: 11 350 zł). Uzupełnienie oświetlenia na ul. Styczyńskiego oszacowano na 15 000 zł, wykonanie uzależnione będzie od możliwości finansowych.
Ul. Felińskiego 26-30
Tu problemem jest nieuporządkowany teren, zwłaszcza leżące luzem kostki brukowe.
Inwestycje w tym rejonie prowadziło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, niemniej prace dla PEC zostały już zakończone. Ekipy remontowe będą tam pracowały do końca stycznia, tylko, że zleceniodawcą jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Miechowice.
Ul. Alberta
Tam znajduje się duży uskok.
Jest on wynikiem szkód górniczych. Miejski Zarząd Dróg i Mostów wraz z Węglokoksem przygotowują kolejny przetarg na ich usuwanie. Po wyłonieniu wykonawcy będzie można zlecić naprawę nawierzchni (wiosna 2020r.).
Ul. Zjednoczenia i Stolarzowicka - nieuporządkowany teren wokół garaży.
Jest on własnością osoby fizycznej.
Podczas spotkania w Miechowicach pytano również o wycinkę drzew w lesie. Warto podkreślić, że Lasy Państwowe są poza jurysdykcją miasta, niemniej zostanie tam skierowane pismo z prośbą o wyjaśnienia na temat ilości wycinanych drzew. Prośba dotyczyć będzie również sprzątania obszaru wokół lasu.
Mieszkańcy narzekali też na jakość powietrza, zwłaszcza na Osiedlu Domków Fińskich. Prezydent przypomniał, że miasto prowadzi kontrole przy użyciu drona. Wszelkie podejrzenia związane z niewłaściwym opałem należy zgłaszać straży miejskiej, która ma uprawnienia do skontrolowania palenisk.
Stroszek (spotkanie odbyło się 12 listopada)
Ul. Wojciechowskiego, ul. Narutowicza
Mieszkańcy pytali o zakres prac prowadzonych na tych ulicach.
Przebudowa ul. Wojciechowskiego obejmuje kompleksową wymianę nawierzchni od ul. Strzelców Bytomskich do skrzyżowania z ul. Narutowicza, Rydza Śmigłego i Tysiąclecia (łącznie ze skrzyżowaniem), a także wymianę nawierzchni na gminnych chodnikach.
Z przebudowy wyłączone są chodniki wspólnot mieszkaniowych, Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom” i jednego z marketów. Gmina nie może wydawać środków na inwestycje prowadzone na nieruchomościach, które nie są jej własnością.
Planowana na przyszły rok przebudowa ul. Narutowicza (inwestycja zgłoszona do Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2020) przewiduje kompleksową przebudowę drogi z wyminą nawierzchni od dawnego stadionu do ul. Wojciechowskiego. Uwzględniono tu przebudowę chodnika wraz z budową ścieżki rowerowej łączącej osiedle z istniejącą ścieżką rowerową przy ul. Strzelców Bytomskich.
Ul. Gwarków Tarnogórskich
Kierowcy chcieliby, żeby wprowadzić tu ruch jednokierunkowy, narzekają na brak parkingów.
Miejski Zarząd Dróg i Mostów analizuje możliwość wprowadzenia ruchu jednokierunkowego. Sprawa parkingów osiedlowych będzie rozpatrywana podczas rozmów na temat polityki parkingowej na terenie miasta.
Ul. Komisji Edukacji Narodowej
Prośba o drogę jednokierunkową - parkujące samochody na poboczu uniemożliwiają przejazd
MZDiM przeanalizuje możliwość wprowadzenia ruchu jednokierunkowego w powiązaniu z istniejącym układem drogowym.
Ul. Hlonda 10-12
Parkujące samochody na poboczu uniemożliwiają przejazd.
Znak B-35 – zakaz postoju, był ustawiony za zatoką parkingową w rejonie budynku przy ul. Hlonda 8. Prawdopodobnie ktoś go ukradł. Znak zostanie ponownie ustawiony na początku roku 2020. MZDiM wkrótce podpisze nową umowę z wykonawcą oznakowania i wtedy będzie można postawić znak.
Ul. Strzelców Bytomskich
Kierowcy narzekają, że często stoją tu w korkach.
Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Mostów, sygnalizacja świetlna w ciągu ul. Strzelców Bytomskich na odcinku od ul. 9-go Maja do wjazdu do centrum handlowego jest skoordynowana (tzw. „zielona fala”). Niemniej wzrastająca liczba samochodów, a przez to duże natężenie ruchu sprawiają, że ulica w godzinach szczytu ma wyczerpaną przepustowość.
Niestety, poszerzenie ulicy o dodatkowe pasy nie jest możliwe. Kilka lat temu przebudowano ją za ponad 30 mln złotych, a koszty ewentualnej rozbudowy ul. Strzelców Bytomskich (regulacja spraw własnościowych, budowa nowej drogi, przebudowa zjazdów i torowiska) opiewają na dziesiątki milionów złotych.