Miasto bez barier
28 Października 2021Warsztaty integracyjne i badawcze, eksplorowanie miejskiej przestrzeni pod kątem dostępności architektonicznej złożyły się na społeczny projekt Miasto dostępne zrealizowany przez Wolne Stowarzyszenie Zielonych Artystów. Wczoraj /27 października/ w Biurze Promocji Bytomia odbyło się spotkanie podsumowujące projekt.
- W to, aby uczynić przestrzeń publiczną przyjazną i bezpieczną dla wszystkich angażują się także organizacje pozarządowe, czego przykładem jest projekt zrealizowany przez Wolne Stowarzyszenie Zielonych Artystów. To cenna inicjatywa, której głos bierzemy pod uwagę realizując kolejne inwestycje - mówi prezydent Mariusz Wołosz.
Przypomnijmy, że warsztaty prowadzone przez architekta Grzegorza Pronobisa odbywały się w różnych miejscach i budynkach Śródmieścia, a uczestnicy testowali poruszanie się po mieście przy użyciu wózka inwalidzkiego, kul, ortez ortopedycznych, opasek i lasek dla niewidomych oraz wózka dla dzieci.
W działania te zaangażowano uczniów bytomskich szkół, dla których zorganizowano warsztaty, w ramach których młodzi siadali na wózkach inwalidzkich i mogli na własnej skórze doświadczyć skrawka rzeczywistości, z jaką borykają się osoby z niepełnosprawnością ruchową. Zorganizowane zostały też warsztaty integracyjne dla uczniów pełnosprawnych oraz ich rówieśników z niepełnosprawnością.
Na wózku, w ciemności
Nie inaczej było podczas wczorajszych warsztatów, lecz tym razem miasta z perspektywy wózka inwalidzkiego lub osoby niewidomej, doświadczali urzędnicy na czele z prezydentem Mariuszem Wołoszem, kóry tego dnia z zasłoniętymi oczami przy pomocy białej laski poruszał się po badanym obszarze. Z kolei zastępca prezydenta Michał Bieda zmierzył się z tym zadaniem poruszając się na wózku inwalidzkim. Spotkaniu towarzyszyła debata oraz prezentacja rozwiązań z zakresu dostępności architektonicznej.
Miasto dla wszystkich
Warto wspomnieć, że już na początku swojej kadencji prezydent Mariusz Wołosz w 2019 r. powołał zespół ds. likwidacji barier dla osób niepełnoprawnych. W skład zespołu weszli m.in. Miejski Rzecznik Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele kilku wydziałów Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.
Do zadań zespołu należy analiza obiektów przestrzeni publicznej pod kątem istniejących barier architektonicznych, rozeznanie potrzeb oraz określenie kwot na ich zniwelowanie, a także wypracowanie standardów obowiązujących przy realizacji miejskich inwestycji.

Warsztaty dotyczące dostępności architektonicznej
Podobne wiadomości:
- Kim jesteśmy – konkurs plastyczny 2024-10-09
- Projekt Inkszy Bytom 2020-12-23