Laureaci festiwalu "Kwiaty na kamieniach" nagrodzeni
5 Czerwca 2022Finał imprezy organizowanej w naszym mieście od 30 lat dobiegł końca. Festiwal Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach” wyłonił kolejnych zdolnych artystów. Zgłoszenia spłynęły z całej Polski.
To XXXI edycja festiwalu. Pierwszy raz nagrody wręczono w 1992 roku. Z roku na rok impreza cieszy co raz większym zainteresowaniem, a od wielu lat jest stałym punktem w miejskim kalendarzu imprez kulturalnych.
Na konkurs nadesłano aż 48 prac. W tym roku jury wyłoniło 8 laureatów. Za najlepszą uznana została Amelia Kita z Pradła. To uczennica liceum o profilu aktorskim. Jest najmłodszą laureatką w historii festiwalu. Amelia zaprezentowała piosenkę z tekstem Agnieszki Osieckiej.
Drugie miejsce zajął zespół z Katowic Nocą umówieni, którzy wykonują muzykę autorską na głos, fortepian i kwartet smyczkowy w gatunku, który stworzyli sami - lyric fusion: to połączenie muzyki klasycznej z piosenką poetycką, rozrywkową, teatralną, odrobiną jazzu.
Trzecia nagroda trafiła do zespołu Maryleen z Kędzierzyna-Koźla, grający muzykę z kręgu poezji śpiewanej z domieszką jazzu i bluesa.
Prócz tych trzech głównych nagród zostały wręczone wyrożnienia. Otrzymali je: Przemysław Wróblewski z Krakowa, Martyna Majchrzak ze Zduńskiej Woli, Zespół Kilka czułości z Wrocławia oraz Zespół Projekt kobieta z Puszczykowa. Wśród wyróżnień nie zabrakło mieszkanki naszego miasta. To debiutująca w festiwalu Nikola Kapuścińska.
Laureaci otrzymali bony pieniężne podczas dzisiejszego finału festiwalu. Dla laureatów i gości koncert zagrał Andrzej Poniedzielski z zespołem. Wczoraj z kolei w ramach festiwalu odbył się koncert „3 bardów”. Na scenie Bytomskiego Centrum Kultury wystąpili: Wiesław Ciecieręga, Leszek Wójtowicz oraz Marek Gałązka. Wszyscy mocno związani z festiwalem.
Organizatorem imprezy od początku jest Wiesław Ciecieręga. Głównym celem imprezy jest konfrontacja wykonawców poezji śpiewanej z regionu i innych miejsc w kraju oraz przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych dla uczestników imprezy i osób zainteresowanych. Ważnym celem jest mobilizowanie środowisk twórczych do podejmowania działań artystycznych w dziedzinie szeroko pojętej poezji.