Lady D. dla Beaty Zygmundzik
18 Maja 2021Beata Zygmundzik - nauczycielka, społeczniczka, prezeska bytomskiego koła Polskiego Związku Niewidomych, odebrała wczoraj /17 maja/ nagrodę w ramach Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek. Tego dnia w Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi gościli m.in. senatorzy Halina Bieda i Marek Plura, a także prezydent Mariusz Wołosz oraz dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły przy ul. Łużyckiej.
Kandydaturę bytomianki zgłoszono z inicjatywy prezydenta Mariusza Wołosza, który pogratulował wczoraj laureatce wyróżnienia. - Bardzo się cieszę z nagrody dla pani Beaty - to niezwykła kobieta i pedagog z pasją, Jej postawa może i powinna być inspiracją i wzorem dla innych - mówi prezydent Mariusz Wołosz.
Uroczystość wrećzenia tytułu Lady D w Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi
Beata Zygmundzik jest absolwentką Studium Nauczycielskiego w Bytomiu na kierunku wychowanie przedszkolne. W 1997 roku ukończyła także pedagogikę na Uniwersytecie Śląskim Filii w Cieszynie. Jest nauczycielem wychowania przedszkolnego z 30 - letnim stażem pracy pedagogicznej. Od 1986 roku do 2005 roku była czynnym nauczycielem wychowania przedszkolnego w Miejskim Przedszkolu nr 32, a następnie pełniła w tej placówce obowiązki dyrektora. Po utracie wzroku w 2005 roku wstąpiła w szeregi Polskiego Związku Niewidomych.
- Kiedy straciłam wzrok, bałam się, że na zawsze stracę też to, co dawało mi największą radość i satysfakcję - pracę z dziećmi. Nigdy jednak nie pozwoliłam, by moja niepełnosprawność była na pierwszym miejscu, dzięki czemu nadal mogę robić, to, co kocham - mówi Beata Zygmundzik.
Czerpać z doświadczenia
Od 14 lat pani Beata dzieli się swoim doświadczeniem zawodowym i życiowym współpracując ze wszystkimi placówkami oświatowymi zajmującymi się integracją dzieci i młodzieży z Bytomia. Laureatka pracuje w Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi na stanowisku doradcy metodycznego nauczania integracyjnego. Od roku szkolnego 2019/20 prowadzi tam zajęcia dla dzieci z dysfunkcją wzroku.
- Zdarza się, że idąc ulicą spotykam dzieci przedszkolne i uczniów, którzy zagadują mnie kiedy spotkamy się na zajęciach. To dla mnie niezmiennie ogromna radość i motywacja - uśmiecha się pani Beata.

Wręczenie nagrody w Konkursie Lady D im. Krystyny Bochenek
Wręczenie nagrody w Konkursie Lady D im. Krystyny Bochenek
O konkursie
Realizowany od 2002 roku konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek został zainicjowany w roku 2002 w Katowicach przez europosła Marka Plurę. Polega on na przyznawaniu tytułu honorowego "Lady D." (od angielskiego: Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) niepełnosprawnym kobietom, które są szczególnie aktywne w różnych dziedzinach życia.
Wśród bytomianek uhonorowanych tym wyróżnieniem znalazła się łuczniczka, paraolimpijka Grażyna Wojciechowska oraz psycholożka, psychoterapeutka Anna Migała.