Kwesty na bytomskich nekropoliach
29 Października 2023Wieloletnią tradycję mają doroczne kwesty organizowane na bytomskich nekropoliach. Nie inaczej będzie w środę /1 listopada/ na cmentarzach przy ul. Powstańców Śląskich i Kraszewskiego, gdzie będą zbierane datki na pomoc Polakom mieszkającym na Kresach.
Jak co roku podczas kwesty organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu, na cmentarnych alejach datki zbierać będą m.in. przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Mariusze Wołoszem, organizacje działające w trzecim sektorze oraz harcerze.
Zebrane pieniądze zostaną przekazane na pomoc najuboższym dzieciom ze Śląska i Kresów. Trafią one także do działających za naszą wschodnią granicą polskich szkół i przedszkoli. We wtorek, 1 listopada kwesta rozpocznie się o 8.00 i będzie prowadzona do 16.00.
Kwesta w sieci na ratowanie zabytków Mater Dolorosa
Wciąż można wesprzeć inicjatywę Towarzystwa Miłośników Bytomia wpłacając pieniądze na konto: 84 1750 0012 0000 0000 2372 0717. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na renowację obiektów na zabytkowym cmentarzu Mater Dolorosa.
Przez szereg lat pieniądze z pierwszolistopadowych kwest przeznaczane są m.in. na renowację cennych architektonicznie kaplic i rodzinnych grobowców, a także remont cmentarnych alei. W rezultacie udało się między innymi: przywrócić dawną świetność zabytkowym grobowcom m.in.: rodziny Nowotnych, Wincentego Pisarka, rodziny Paikertów, mauzoleum rodziny Goetzlerów, Ignatza Hakuby, rodziny Garus, rodziny Pruszydło, rodziny Schastok, rodziny Gołębiowskich.
Podobne wiadomości:
- Mieszkańcy Bytomia spotkali się, aby wspólnie świętować 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 2024-11-11
- Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu w związku z obchodami 11 listopada w Bytomiu 2024-11-08
- Uczniowie pobiegli z okazji Narodowego Święta Niepodległości 2024-11-08
- Świętujmy razem 11 listopada 2024-11-03
- Odeszli od nas w 2024 roku 2024-11-01
- Kwesty na bytomskich nekropoliach 2024-10-31
- Zmiany w organizacji ruchu i komunikacji pasażerskiej w okresie Wszystkich Świętych 2024-10-29
- Wywieś flagę z okazji ważnej rocznicy historycznej 2023-11-10
- Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu w związku ze Świętem Niepodległości 11 listopada 2023-11-08
- Bytomianie będą świętować odzyskanie niepodległości 2023-11-05