• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Kopalnia Rozbark na fotografii - nowość wydawnicza

Kopalnia Rozbark na fotografii - nowość wydawnicza

12 Lutego 2019

Łaźnie łańcuszkowe, konie ciągnące wagoniki pod ziemią, górnicy pracujący przy lampach karbidkach –  życie kopalni „Rozbark” działającej blisko 150 lat fotograf Franciszek Zastawnik ukazał w niedawno wydanej publikacji „Czarny chleb”. Na spotkanie z autorem Biuro Promocji Bytomia na Rynku 7 zaprasza 16 lutego (sobota) o 11.00.

Książka „Czarny chleb – historia kopalni Heinitz/Rozbark 1863 – 2004” zawiera kilkadziesiąt zdjęć. Są to głównie fotografie podziemnej pracy górniczej i zabudowań kopalni z różnych okresów. Zobaczymy na nich czasy, kiedy zamiast kombajnów pracowały prymitywne wrębówki, zamiast taśmociągów – rynny wstrząsowe. Franciszek Zastawnik, pasjonat fotografowania, o pracy w kopalni wie całkiem sporo, jest emerytowanym sztygarem kopalni Rozbark, a na szychtę zjeżdżali także jego dziadek i ojciec, a także mama, która także pracowała pod ziemią, w hali pomp, a potem przy konserwacji masek.

Publikacja zawiera ponadto stare i współczesne fotografie Rozbarku, życia społecznego i kulturalnego dzielnicy. Wielkim miłośnikiem Rozbarku jest także wydawca książki – Piotr Mankiewicz, założyciel Muzeum Chleba w Radzionkowie, Izby Rozbarskiej w Bytomiu, pomysłodawca święcenia pokarmów w tradycyjnych strojach w kościele św. Jacka

Na spotkaniu z Franciszkiem Zastawnikiem i Piotrem Mankiewiczem zobaczymy prezentację najciekawszych zdjęć z bogatych zbiorów autora, a także materiały filmowe związane z kopalnią Rozbark. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę.

 

do góry