Kontrola w szybie „Krystyna”. Właściciel nie stawił się na wezwanie
10 Sierpnia 2021Kolejny cenny, pod względem historycznym i architektonicznym, zabytek postindustrialny w naszym mieście poddany został kontroli Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Dzisiaj, 10 sierpnia na wniosek prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza przeprowadzona została kontrola zabytkowej wieży wyciągowej szybu „Krystyna” dawnej KWK „Szombierki, która obecnie jest w rękach prywatnego właściciela. W kontroli wzięli udział przedstawiciele WKZ, Miejski Konserwator Zabytków Urzędu Miejskiego w Bytomiu i zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. Mimo prawidłowego zawiadomienia, właściciel obiektu nie stawił się na kontroli.
- Szyb „Krystyna” to jeden z najważniejszych postindustrialnych zabytków przemysłowych nie tylko w Bytomiu, ale również w Polsce. Niestety obiekt z każdym rokiem niszczeje, dlatego złożyliśmy wniosek do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przeprowadzenie pilnej kontroli obiektu oraz zweryfikowanie realizacji wcześniejszych zaleceń pokontrolnych - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.
Warto podkreślić, że o dalszych losach szybu „Krystyna” zadecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Szyb „Krystyna” nieistniejącej już Kopalni Węgla Kamiennego „Szombierki” jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy Bytomia. Wyciągowa wieża szybu „Krystyna” ma 57 metrów wysokości. Była to wówczas pierwsza na Górnym Śląsku wieża basztowa z elektrycznymi maszynami wyciągowymi, umieszczonymi na głowicy. Jej modernistyczna elewacja, wyłożona czerwonym klinkierem, wyglądem przypomina górniczy młot. W jej górnej części na wysokości ok. 40,6 metrów umieszczono dwie maszyny wyciągowe o mocy 2700 KM oraz 2400 KM. Warto dodać, że w kwietniu 1929 roku ukończono wznoszenie zabudowanej wieży wyciągowej szybu „Krystyna”, a cztery lata później w szybie tym ruszyła maszyna wyciągowa o największej w Europie mocy 3264 KM.
KWK „Szombierki” zlikwidowana została w 1997 roku, a większość jej infrastruktury rozebrano w 2001 roku. Pozostała po niej wieża wyciągowa szybu „Krystyna”, która obecnie pozostaje w rękach prywatnych.
Podobne wiadomości:
- Szyb Krystyna z zielonym światłem na rewitalizację 2025-03-18
- Prawie 80 mln zł dofinansowania na projekty rewitalizacyjne w Szombierkach 2024-09-17
- Śląskie Manewry przy Szybie Krystyna w Szombierkach 2024-05-27
- Właściciel Szybu Krystyna przygotowuje rewitalizację zabytku 2024-04-04
- Nowy właściciel szybu „Krystyna” rozpoczął zabezpieczanie zabytku 2023-08-24
- Szyb Krystyna ma nowego właściciela 2023-07-07
- Serce Szybu Krystyna zabiło 2022-11-19
- VIII Bieg Szybów przed nami 2022-10-31