Kolejne środki zewnętrzne pozyskane na inwestycje w Szkole Podstawowej nr 6 w Rozbarku
9 Lipca 2025
Na budynku Szkoły Podstawowej nr 6 w Rozbarku już widać efekty robót budowlanych związanych z czyszczeniem elewacji zabytkowego gmachu. Inwestycja, na którą miasto pozyskało 2 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków zakończona zostanie jeszcze w tym roku, a w 2026 roku budynek z początku XX wieku czekają następne prace budowlane. Miasto pozyskało bowiem kolejne środki zewnętrzne tym razem na kwotę ponad 4,2 mln zł. Zostaną one przeznaczone na modernizację energetyczną gmachu przy ul. Królowej Jadwigi 2.

- Pozyskujemy środki zewnętrzne, dzięki którym w placówkach oświatowych, gdzie od wielu lat nie było prowadzonych żadnych prac, realizowane są gruntowne remonty – mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia. – Kolejne środki – w kwocie 4,2 mln zł pozyskaliśmy na modernizację energetyczną budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Królowej Jadwigi, w ramach której m.in. zmodernizowana zostanie instalacja centralnego ogrzewania, wentylacja oraz wymienione zostaną drzwi i okna w całym budynku – mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.
Ceglana elewacja SP nr 6 jak nowa
Pierwsze efekty realizowanych prac związanych z czyszczeniem zabytkowej elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 6 są już widoczne. Po zdjęciu części rusztowań odsłonięta została oczyszczona z zanieczyszczeń i nawarstwień korozyjnych piękna ceglana elewacja gmachu przy ul. Królowej Jadwigi 2. Ponadto w ramach prac wykonywana jest również hydrofobizacja, czyli ograniczenie wnikania wody opadowej, konserwacja cokołu i elewacji ceglanej oraz elementów wystroju architektonicznego.
Warto podkreślić, że firma Piotr Płatos Zakład Remontowo-Budowlany z Oleśnicy, w ramach trwającej inwestycji zrealizuje nie tylko roboty elewacyjne, ale również m.in.: usunie starą izolację przeciwwilgociową i przeprowadzi odgrzybienie ścian fundamentowych, wykona obróbki blacharskie, wymieni rury spustowe, skuje i uzupełni brakujące tynki. Ponadto przeprowadzona zostanie renowacja części stolarki drzwiowej zewnętrznej oraz uporządkowane będą istniejące kable elektryczne i przewody sieci niskoprądowej znajdujące się na elewacji.
Kolejne środki zewnętrzne pozyskane na inwestycje w Szkole Podstawowej nr 6 w Rozbarku
Wszystkie prace w budynku Szkoły Podstawowej nr 6, który wybudowany został w 1910 roku, realizowane są pod nadzorem konserwatorskim, a wartość całej inwestycji to 2 mln zł, z czego 1 mln 966 tys. zł to pozyskane przez miasto dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Ponad 4,2 mln zł pozyskanych na modernizację energetyczną SP nr 6
Kolejne pozyskane przez miasto środki z Unii Europejskiej zostaną przeznaczone na modernizację energetyczną budynku Szkoły Podstawowej nr 6. W ramach inwestycji zmodernizowana zostanie instalacja centralnego ogrzewania i wentylacja, wymienione zostaną okna i drzwi zewnętrzne, ocieplony będzie stropodach i strop poddasza, a także ocieplone ściany zewnętrzne gmachu szkoły.
Inwestycja realizowana będzie ze środków: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, ZIT Subregionu Centralnego. Jej początek zaplanowano na 2026 rok.

Podobne wiadomości:
- Postindustrialne zabytki. W Bytomiu ich nie brakuje 2026-05-26
- Przebudowa ulicy Cyryla i Metodego powoli dobiega końca 2026-05-19
- Noc Muzeów w Bytomiu za nami. Atrakcji nie brakowało 2026-05-17
- Rozwój przemysłu motorem napędowym miasta 2026-05-14
- W EC Szombierki praca wre 2026-05-04
- Rozbark pełen zabytkowych kamienic i postindustrialnych obiektów 2026-05-01
- Kolejne przetargi na centra przesiadkowe w Śródmieściu i Karbiu ogłoszone 2026-04-30
- Śladami zabytków i górnictwa w Rozbarku 2026-04-28
- Trwa przebudowa ulicy Nickla. Od 16 kwietnia rozpocznie się asfaltowanie kolejnego odcinka drogi 2026-04-14
- Przebudowa ul. Piłsudskiego. MZDiM ogłosił przetarg na roboty budowlane 2026-04-02