• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Kobiety z rodzin górniczych, które mają coś do (..)

Kobiety z rodzin górniczych, które mają coś do opowiedzenia

5 Września 2024

Dla takich właśnie kobiet – zarówno tych, które są związane z górnictwem poprzez męża, ojca, przodków, jak i tych, związanych z branżą górniczą i okołogórniczą zawodowo – jest konkurs i warsztaty! Projekt „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” oddaje inicjatywę kobietom, których głos w pamięci kulturowej regionu jest prawie nieobecny.

Plakat konkursowy

Przemilczane historie

Niewiele postaci kobiecych z rodzin górniczych znajdziemy w literaturze współczesnej, na muzealnych ekspozycjach w zrewitalizowanych przestrzeniach, w Izbach Tradycji czy archiwach, a przecież ich rola była tu niebagatelna. Projekt dr Moniki Glosowitz tworzy przestrzeń, w której historie opowiedziane przez kobiety mogą wybrzmieć i być wysłuchane.

„Opowiedzcie o swojej codzienności. O radościach i troskach, dumie i strachu, o najważniejszych wydarzeniach w życiu, o pracy domowej i pracy zawodowej. O tym, co dla Was w życiu jest ważne, ale i o tym, czego Wam brakuje” – zachęca autorka.

Monika Glosowitz badaczka literatury, krytyczka literacka, na co dzień pracująca w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, sama pochodzi z rodziny górniczej i jest dumna ze swoich korzeni.

Kobiety w zakładzie przeróbczym. Zdjęcie: Wiesław Przeorski / Zbiory Zakabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku

To już czwarta edycja konkursu, który z roku na rok zdobywa coraz większe zainteresowanie. Po raz drugi do udziału w nim autorka zaprasza wszystkie mieszkanki województwa śląskiego. Poprzednie edycje zakończyły się publikacją zbioru 24 różnorodnych opowieści, w których nierzadko jak refren ujawnia się siła i sprawczoć kobiet w obliczu gospodarczych czy społecznych kryzysów, konfliktów i osobistych tragedii. Monika Glosowitz prezentowała tę publikację w wielu miejscach, na licznych spotkaniach autorskich, w mediach, także wraz z kilkoma współautorkami na spotkaniu w kwietniu br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przekonując jednocześnie bytomianki do swojej idei wypełnienia białych plam w historii społecznej Górnego Śląska.

Warsztaty w Bytomiu

Dla tych kobiet, które nieśmiało sięgają po pióro, jest dobra wiadomość. Konkursowi towarzyszą warsztaty pamiętnikarskie w różnych miastach regionu. W Bytomiu odbędą się one w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy placu Sobieskiego 3. Poprowadzi je Małgorzata Krakowiak, dziennikarka, działaczka społeczna, która na swoim koncie ma kilka publikacji o charakterze reporterskim, oddającym głos m.in. mieszkańcom Rozbarku czy Knajfeldu. Warsztaty odbędą się 10 października 2024 r. o g. 18.00. Zapisu na nie można dokonać pod adresem: lub pod nr. tel. 506 944 227.

Plakat - warsztaty pamiętnikarskie

Pamiętnik nie tylko pisany

Regulamin konkursu zakłada sporą dowolność w kwestii utrwalenia wypowiedzi. Swoją historię można przekazać na przykład w postaci drukowanego tekstu, bądź też nagrania, bądź odręcznych zapisów. Prace można wysyłać do 31 października 2024 r. na adres: lub na Kancelarię Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny (z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”).

Projekt Stowarzyszenia Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny jest współfinansowany ze środków Województwa Śląskiego we współpracy z Zabytkową Kopalnią Ignacy w Rybniku.

do góry