• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Klima Bytom. Od bytomskiej piwnicy do europejskich stolic

Klima Bytom. Od bytomskiej piwnicy do europejskich stolic

19 Sierpnia 2021

Początki firmy były siermiężne, bo rozpoczęła działalność w... piwnicy jednego z bloków. Obecnie to uznana marka, która instaluje i serwisuje systemy klimatyzacyjne w całej Polsce oraz za granicą.

Klima-Bytom, która powstała w 1989 roku, zajmuje się dystrybucją, montażem i serwisem produktów topowych dostawców na rynku klimatyzacji i wentylacji. W ofercie ma produkty zarówno do użytku domowego, biurowego, jak i przemysłowego. Została założona przez Tadeusza Szczerbę, który uruchomił warsztat sprzętu gospodarstwa domowego w piwnicy w bloku przy ulicy Armii Krajowej w Bytomiu.

Klima Bytom

- Ojciec pracował wtedy jako elektryk górniczy, a po szychcie naprawiał sprzęt gospodarstwa domowego. Później zaczął świadczyć usługi związane z urządzeniami chłodniczymi, dołączył do niego mój starszy brat Jarosław i razem rozwijali firmę. Następnie po kilku latach ja dołączyłem do spółki - mówi Rafał Szczerba, który obecnie razem z bratem Jarosławem prowadzi bardzo dobrze prosperującą bytomską firmę.

Stolice europejskie

Firma montowała i serwisuje klimatyzatory m.in. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, sklepach CCC, firmie Tropical (producent w branży zoologicznej). - Działamy w całej Polsce, ale również za granicą. Montowaliśmy i prowadzimy serwis w firmach, jak również w domach jednorodzinnych także w Londynie, Berlinie, czy w Essen - wymienia Rafał Szczerba.

To już nie jest luksus

- W przeszłości klimatyzatory były produktem luksusowym. Obecnie w biurach, firmach system klimatyzacji, wentylacji to standard. Wiele osób instaluje również klimatyzatory w domach. W tej branży jest tendencja wzrostowa. Mamy coraz więcej zamówień oraz zatrudniamy coraz więcej pracowników - podkreśla zadowolony współwłaściciel Klimy Bytom.

- W przeszłości na klimatyzatory było stać jedynie majętne osoby, obecnie dobre urządzenie z filtrami oczyszczającymi, pompą ciepła z montażem i uruchomieniem kosztuje około 4-5 tysięcy złotych - tłumaczy bytomski przedsiębiorca.

Jak na rynku samochodowym

Nowoczesne klimatyzatory chłodzą, oczyszczają powietrze, jonizują, grzeją, można nimi sterować za pomocą Wi-Fi z dowolnego miejsca. Klienci kupujący produkt zwracają również uwagę na głośność pracy urządzenia, energooszczędność oraz aspekt wizualny. Poszukiwane są produkty, które pasują do wystroju wnętrz. Można wybrać urządzenia różnokolorowe oraz o urozmaiconych kształtach.

- Podobnie jak na rynku samochodowym, producenci szukają nowych rozwiązań, tak aby urządzenia były coraz bardziej energooszczędne. Obecnie trend jest taki, by klimatyzatory były coraz mniejsze. Pamiętamy, jak wyglądały kiedyś telewizory, miały olbrzymie kineskopy, były ciężkie, a współczesne mają płaskie ekrany. W ostatnich dwóch dekadach urządzenia klimatyzacyjne zmniejszyły się o około 25 procent. Producenci starają się zachować równowagę między odpowiednią wydajnością urządzenia a aspektem wizualnym - zaznacza współwłaściciel bytomskiej firmy.

Zbyt niska temperatura

Do jednych z najczęściej popełnianych błędów przez użytkowników jest ustawienie temperatury klimatyzacji zdecydowanie niższej od temperatury zewnętrznej.

- Kiedy wychodzimy z takiego pomieszczenia, mamy do czynienia ze zderzeniem termicznym, które jest bardzo niezdrowe. W przypadku upałów, kiedy temperatura na dworze wynosi 30 stopni, w pomieszczeniu zaleca się ustawienie temperatury na poziomie 24 stopni - przekonuje Rafał Szczerba.

- Kolejny błąd to zbyt rzadkie serwisowanie urządzenia, co wpływa między innymi na mniejszą wydajność. Produkt powinien być serwisowany dwa razy w roku - dodaje na koniec bytomianin.

Podobne wiadomości:

do góry