• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/"Kieruj się na... XD". Kalendarze i gadżety na (..)

"Kieruj się na... XD". Kalendarze i gadżety na zakończenie projektu

30 Grudnia 2019

5 tys. ulotek, 1,5 tys. kalendarzy, plakaty, magnesy na lodówkę czy zawieszki na drzwi trafią do placówek edukacyjnych i miejskich jednostek w ramach kampanii "Drogowskaz dla rodzin. Kieruj się na...XD". Wkracza ona w finałową fazę.

Kampania wizerunkowa zbudowana została wokół systemu nawigacji samochodowej (np. cel drogi - szczęśliwa rodzina, realizacja marzeń). Podobnie, jak w poprzednich edycjach projektu, wykorzystano znaki drogowe. Dochodzą do nas informacje, że mieszkańcy Bytomia kojarzą już znaki z treścią naszego projektu - mówi Marta Szmelcer, jedna z jego pomysłodawczyń, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Najbardziej utkwił mi w pamięci starszy pan, który przyszedł do naszego ośrodka po plakat ze znakami, żeby wytłumaczyć swojemu synowi, że źle postępuje z własnym dzieckiem.

Tegoroczna edycja projektu "Drogowskaz dla rodzin. Kieruj się na...XD" skierowana była do uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i ich rodziców. W szkołach przeprowadzono "niebieskie godziny wychowawcze" na temat tego, jak rozpoznawać przemoc, a dla rodziców uruchomiono Akademię Rodzica Prawie Dorosłego Dziecka - cykl spotkań ze specjalistami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, które miały pomóc opiekunom nastolatków porozumieć się w trakcie młodzieńczego buntu.

Głos zabrali również młodzi. Uczniowie Technikum nr 4, podczas warsztatów w Pracowni Technik Multtimedialnych Bytomskiego Ośrodka Edukacji, za pomocą metody photovoice (zdjęcie + podpis) zobrazowali hasła zawarte w projekcie, które są przesłaniem młodzieży do dorosłych: "krzyk to nie rozmowa", "zaakceptuj mnie", "czasami potrzebuje więcej czasu", "zaufaj mi", "wskaż mi dobrą drogę", "pokaż mi, jak być odpowiedzialnym".

Projekt "Drogowskaz dla rodzin" realizowany jest w Bytomiu od 2016 roku, a dofinansowuje go Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego poprzednie edycje spotkały się z dużym zainteresowaniem. Prowadzone były kampanie informacyjne, warsztaty dla rodziców uświadamiające m.in. czym jest przemoc wobec dzieci i jak unikać destrukcyjnych zachowań w życiu codziennym. Psychologowie i terapeuci pracowali też podczas warsztatów z ojcami osadzonymi w Areszcie Śledczym, by przygotować ich na niełatwe relacje w rodzinie po powrocie na wolność. Dzięki ministerialnej dotacji można było również sfinansować zakup wyposażenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej.


do góry