• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Jak zmienia się Dworcowa?

Jak zmienia się Dworcowa?

18 Czerwca 2022

Logo

Kiedy spojrzymy w ciąg ul. Dworcowej od strony pl. Wolskiego, zobaczymy już nową kamienną nawierzchnię. Warto też skierować wzrok nieco wyżej, by zobaczyć jak pięknieją zabytkowe kamienice. W pięciu z 11 kamienic zakończyły się lub wkrótce dobiegną końca prace rewitalizacyjne.

Trwa rewitalizacja pięknych kamienic przy ul. Dworcowej w Bytomiu

Przypomnijmy, że rewitalizacja ulicy Dworcowej możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej, a za część projektu związanego z remontem budynków odpowiada ZBM- TBS sp. z o.o., który realizuje inwestycję wraz ze wspólnotami mieszkaniowymi.

- Ulica Dworcowa jest teraz wielkim placem budowy, ale już teraz znikające z odnowionych kamienic rusztowania pokazują nam jak ważnym i potrzebnym ruchem było wprowadzenie do Gminnego Programu Rewitalizacji projektów realizowanych przez wspólnoty mieszkaniowe, prywatnych właścicieli budynków czy przedsiębiorców - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Dworcowa od nowa

W ramach projektu „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu - okolice Dworcowej i Rynku” renowacji doczekały się m.in. elewacje frontowe, dachy i klatki schodowe kamienic przy deptaku.

Zakończono już remont kamienic przy ul. Dworcowej 14, (dawny gmach hotelu Graf von Moltke), gdzie m.in. odnowiono elewację frontową oraz przy ul. Dworcowej 24, gdzie naprawiono dach i wykonano izolację pionową.

Jednym z tych budynków, w których remont już dobiega końca jest modernistyczna kamienica wybudowana w latach 30 XX wieku przy ul. Dworcowej 2, gdzie m.in. odnowiono elewację frontową i ocieplono tylne ściany. Podobny zakres prac obejmował remont kamienicy przy ul. Dworcowej 9, gdzie do wymiany pozostały jeszcze okna od strony podwórza.

Trwa też remont zaprojektowanej przez Alberta Klehra wyjątkowej urody kamienicy z 1869 roku przy ul. Dworcowej 18, gdzie wymieniono już m.in. poszycie dachowe na części oficyny, ocieplono również tyły budynki i II część oficyny. Przed wykonawcą jest jeszcze wykonanie izolacji pionowej m położenie tynku ozdobnego na tyłach kamienicy oraz prace nad odwonieniem elewacji frontowej.

Drobne prace wykończeniowe trwają jeszcze w budynku przy ul. Dworcowej 21. To kamienica wybudowana w 1871 r., która na skutek licznych przebudów zatraciła cechy stylistycznych, ale z bogatą historią - od 1910 r. mieściło się tam Konserwatorium Cieplika.

Trwa rewitalizacja pięknych kamienic przy ul. Dworcowej w Bytomiu (2) Trwa rewitalizacja pięknych kamienic przy ul. Dworcowej w Bytomiu (2)
8

Trwa rewitalizacja pięknych kamienic przy ul. Dworcowej w Bytomiu

Głowa Hermesa, sowy, czyli jak pięknieje bytomska secesja

Remontu doczeka się też narożna, czterokondygnacyjna secesyjna kamienica przy ul. Dworcowej 22, zaprojektowana przez Wilhelma Hellera. Odnowione zostaną wykonane z różnokolorowej cegły klinkierowej elewacje frontowe i tylne, wykonana zostanie elewacja pionowa oraz wymienione zostaną drzwi w częściach wspólnych.

Kończą się prace dodatkowe związane z remontem balkonów eklektycznej kamienicy przy ul. Dworcowej 29 z 1901 roku. Wyczyszczono i odnowiono elewację frontową budynku, wyśnieniom obróbki blacharskie oraz wykonano remont bramy.
Nie do poznania jest też kamienica przy Dworcowej 31, gdzie m. in. odnowiono elewację frontową oraz ocieplono tyły budynku. Zakres prac obejmuje jeszcze remont wjazdu do bramy.

Historyzm do odkurzenia

Rozpoczynają się prace w trzypiętrowej kamienicy przy ul. Dworcowej 30 wybudowanej w 1873 roku, gdzie m.in. odnowiona zostanie elewacja frontowa wraz z balustradami, ocieplony będzie tył budynku, a remontu doczekają się klatki schodowe. Prace lada chwila wystartują też w kamienicy przy ul. Dworcowej 32.

Wartość projektu pn. „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu - okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmującego ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku to ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie, jakie miasto pozyskało wynosi 15,3 mln zł.

Podobne wiadomości:

do góry