Integracja? Międzypokoleniowo!
17 Lutego 2021
Fundacja Inicjatywa rozpoczęła nabór uczestników do dwóch unijnych projektów miękkich adresowanych do mieszkańców Śródmieścia, Rozbarku i Bobrka. Mogą się do nich zgłaszać osoby korzystające z pomocy społecznej oraz te, które nie są objęte wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Fundacja Inicjatywa działa w naszym mieście od kilku lat, a angażując się w przedsięwzięcia na rzecz bytomian, doskonale poznała społeczną przestrzeń miasta i jego potrzeby. Organizacja współpracowała z bytomskim MOPR-em, prowadziła też punkt informacyjny dla obszaru rewitalizacji oraz szereg działań doradczych i szkoleniowych.
- W tym roku rozpoczęliśmy nowy projekt - Program Aktywności Lokalnej - Międzypokoleniowe Centrum Integracji oraz prowadzimy nabór do II edycji Programu Usług Społecznych „Aktywny Senior", do których zapraszamy wszystkich zainteresowanych. W ramach naszych działań organizować będziemy różne aktywności w zależności od potrzeb uczestników - mówi Katarzyna Chrostowska z Fundacji Inicjatywa.
PAL - Międzypokoleniowe Centrum Integracji
Celem Programu Aktywności Lokalnej - MCI jest podniesienie poziomu aktywności społecznej i zawodowej 135 mieszkańców Śródmieścia, Rozbarku oraz Bobrka. W ramach projektu planowane są kursy oraz szkolenia wybrane i dostosowane do potrzeb uczestników. - Stworzymy możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Zorganizujemy też wyjścia do obiektów kultury, do kin, wyjazdy oraz wycieczki, udostępnimy karnety wstępu do obiektów sportowych - mówi Katarzyna Chrostowska.
Program Aktywności Lokalnej-MCI-Międzypokoleniowe Centrum Integracji Poddziałanie 9.1.3 Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym -OSI.-2-5 potrwa do końca grudnia 2022 r.
Szczegóły i formularze zgłoszeniowe do udziału w projekcie dostępne są na: https://f-inicjatywa.pl/realizowane-projekty/pal-mci-miedzypokoleniowe-centrum-integracji
Z myślą o seniorach
Trwa też rekrutacja do nowej edycji Programu Usług Społecznych "Aktywny Senior", którego celem jest podniesienie jakości i dostępności usług wsparcia dla osób starszych czy rozwój środowiskowych form opieki nad seniorami i niepełnosprawnymi.
- Do projektu zapraszamy panie powyżej 60 roku życia oraz Panów od 65 lat zamieszkujących w Śródmieściu, Rozbarku lub Bobrku. To szeroki program, w ramach którego będziemy pobudzać aktywność seniorów poprzez wspólne spędzanie czasu, ale też pomożemy im codziennych sprawach - tłumaczy Katarzyna Chrostowska.
Jakie wsparcie otrzymają seniorzy?
Program zakłada możliwość skorzystania z pomocy osobistego asystenta, który pomoże seniorowi w robieniu zakupów, zapisaniu do lekarza, załatwieniu spraw w urzędzie czy wyjściu na spacer. W ramach programu zorganizowane zostaną Warsztaty Rozwoju Zainteresowań: zajęcia z dietetyczką, kosmetyczką, fizjoterapeutą, neuropsychologiem. W programie są też kursy językowe, komputerowe i inne dopasowane do indywidualnych preferencji uczestnika. Zajęcia integracyjne będą odbywać się w Klubie Seniora działającym przy ul. Chrobrego 26/1.
Więcej informacji o Programie Usług Społecznych pod numerami telefonów: 572 160 081 oraz 519 576 365.
Podobne wiadomości:
- Fundacja Inicjatywa rekrutuje do projektu 2024-10-09
- Na Śląsku, po Śląsku, dla Śląska, o Śląsku 2023-09-07