Grób śp. Władysława Targalskiego odznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”
9 Lipca 2021Władysław Targalski był uczestnikiem walk o Lwów w 1918 roku, wojny polsko - bolszewickiej oraz wziął udział w III Powstaniu Śląskim w 1921 roku. Po II wojnie światowej związał się z Bytomiem, gdzie rozpoczął działalność jako choreograf spektakli, a także współpracował przy tworzeniu baletu Opery Śląskiej. Ten zasłużony dla ziemi bytomskiej żołnierz i artysta zmarł w 1995 roku, a pochowany został na cmentarzu Mater Dolorosa przy ul. Piekarskiej, gdzie 8 lipca jego grób został oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”.
W uroczystościach upamiętniającym Władysława Targalskiego wzięli udział między innymi: przedstawiciele władz Bytomia /Sekretarz Miasta Mirosław Luks/, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach /dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder/, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu / prezes Danuta Skalska/ oraz senator RP Halina Bieda. Warto podkreślić, że akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 roku, a więc w dzień 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego.

Grób śp. Władysława Targalskiego odznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”
Grób śp. Władysława Targalskiego odznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”
Upamiętniają powstańców
Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 x 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy: „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 roku w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu i który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny.
O szlaku bojowym Władysława Targalskiego
Władysław Targalski był uczestnikiem walk o Lwów w 1918 roku, a następnie wojny polsko-bolszewickiej. Wziął także udział w III Powstaniu Śląskim w 1921 roku. Po II wojnie światowej związał się z Bytomiem.
Warto podkreślić, że wśród obrońców Lwowa nie brakowało polskiej młodzieży zwanej Orlętami Lwowskimi. Jednym z nich był właśnie Władysław Targalski, który jako 14-letni chłopiec walczył o polski Lwów. Następnie wraz z kompanią kadetów wziął udział w III Powstaniu Śląskim, które wybuchło z 2 na 3 maja 1921 roku. Jako członek załogi pociągu pancernego walczył pod Kędzierzynem i Olesnem.
W okresie międzywojennym Władysław Targalski prowadził zakład zegarmistrzowski przy Placu Akademickim we Lwowie. Kiedy we wrześniu 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę po raz kolejny wziął udział w wojnie. W 1941 roku po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej został aresztowany przez gestapo za działalność konspiracyjną. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Majdanku i Buchenwaldzie.
Powojenna działalność Władysława Targalskiego
W 1945 roku Władysław Targalski trafił do Bytomia, gdzie rozpoczął działalność jako choreograf spektakli, które w latach w 1945-1946 wystawiane były przez teatr powszechny przy miejskim domu kultury w Bytomiu. Współpracował także przy tworzeniu baletu Opery Śląskiej. Ponadto otworzył zakład zegarmistrzowski przy ul. Dworcowej. Władysław Targalski współorganizował w Bytomiu Oddział Związku Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych. W 1988 roku został członkiem Towarzystwa Miłośników Lwowa. Władysław Targalski został uhonorowany między innymi: Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim medalu Polonia Restituta. Zmarł w lipcu 1995 roku. Spoczywa na cmentarzu Mater Dolorosa przy ul. Piekarskiej w Bytomiu.