Górnicza pobudka w Bytomiu. Dzisiaj obchodzimy Barbórkę
4 Grudnia 2021Tradycyjne święto górników - Barbórka to szczególny dzień dla wszystkich pracowników kopalń i zakładów wydobywczych. W Dniu Górnika odbywają się uroczystości w kopalniach, akademie oraz przemarsze górników. W tym roku jednak ze względu na panującą epidemię, jak również rosnącą w naszym regionie liczbę zachorowań na koronawirusa, przedstawiciele branży górniczej zrezygnowali z tradycyjnie obchodzonej Barbórki. Mimo to w naszym mieście ten wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników kopalń i ich rodzin uczciła Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka, rozpoczynając obchody barbórkowe, górniczą pobudką.

Muzycy Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” pod batutą kapelmistrza Dariusza Kasperka obudzili dzisiaj rano mieszkańców Miechowic i Śródmieścia, grając pieśni górnicze, przypominające o obchodzonej 4 grudnia w całej Polsce Barbórce.
Górnicza pobudka w Bytomiu. Dzisiaj obchodzimy Barbórkę
Warto podkreślić, że Dzień Górnika jest obchodzony nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach naszego kraju. Barbórkę świętują także między innymi: górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud cynku i ołowiu, miedzi oraz soli, a także zakładów wydobywczych nafty i gazu. W wielu miastach, ale zwłaszcza na Górnym Śląsku odbywają się tego dnia liczne uroczystości, msze w intencji górników, spotkania w gronie braci górniczej, ale również z dziećmi w przedszkolach i szkołach, gdzie górnicy opowiadają o swojej pracy. Warto dodać, że tradycja obchodzenia Barbórki pojawiła się w Polsce już w XIV wieku.
W tym roku z powodu wciąż panującej epidemii koronawirusa, rosnącej liczby zachorowań w całym kraju, zrezygnowano z uroczystości, ograniczając je do minimum, między innymi organizując msze w intencji górników i pracowników kopalń oraz ich rodzin, a także upamiętniając górników, którzy zginęli w kopalniach.
Górnicza pobudka w Bytomiu. Dzisiaj obchodzimy Barbórkę
Podobne wiadomości:
- Barbórka na liście UNESCO. Decyzja jeszcze w tym roku 2026-02-06
- Imieniny u Baśki w KWK „Bobrek” 2025-12-05
- Tradycji stało się zadość… Górnicza pobudka z okazji Barbórki 2025-12-04
- Imieniny BAŚKI świętujemy w kopalni „Bobrek” 2025-12-02
- Historia Bytomia nierozerwalnie związana jest z górnictwem 2025-11-30
- W CSRG świętowali Barbórkę 2025-11-28
- Górnicza pobudka. Dzisiaj obchodzimy Barbórkę 2024-12-04
- Życzenia z okazji Barbórki 2024-12-04
- Barbórka w CSRG w Bytomiu 2024-11-30
- Górnicza orkiestra obudziła bytomian. Dzisiaj obchodzimy Barbórkę 2023-12-04