Godzina dla Ziemi
11 Marca 2025W sobotę, 22 marca po raz kolejny odbędzie się akcja edukacyjna „Godzina dla Ziemi”, realizowana przez Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF). W tym roku do akcji po raz kolejny włączy się Bytom, ale zachęcamy także do udziału w niej zarówno osoby prywatne, firmy oraz placówki oświatowe, ośrodki kultury i inne instytucje, które mają szansę wysłać sygnał, że zależy im na przyszłości naszej planety poprzez wyłączenie światła między godziną 20:30 a 21:30 czasu lokalnego. Jest to również okazja do zastanowienia się nad zachodzącymi zmianami klimatu i nad tym jak można osobiście zaangażować się w ochronę środowiska.
W Bytomiu do akcji „Godzina dla Ziemi” włączą się Urząd Miejski w Bytomiu /wyłączone zostaną na godzinę światła w budynku przy ul. Parkowej 2/, ale także Miejska Biblioteka Publiczna przy placu Jana III Sobieskiego, Hala Sportowa „Na Skarpie” w Szombierkach oraz Schronisko dla bezdomnych zwierząt przy ul. Łaszczyka. Do akcji dołączyły również: Zespół Szkół Technicznych przy ul. Frycza Modrzewskiego 5 oraz Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., które wyłączy oświetlenie wieży ciśnień przy ul. Oświęcimskiej.
Osoby oraz podmioty i instytucje, które chcą dołączyć do akcji szczegółowe informacje znajdą na stronie godzinadlaziemi.pl /zgłoszenia są przyjmowane od 10 marca/ lub telefonicznie pod numerem telefonu +48 691 340 038. Potwierdzenie udziału w akcji „Godzina dla Ziemi WWF” należy przesłać mailem na adres
Zaczęło się w Sydney
W 2007 roku po raz pierwszy w Sydney w ponad 2 milionach domów wyłączono światło na godzinę. Od tego czasu z roku na rok akcja WWF nabiera rozmachu i rozlewa się na cały świat. W „Godzinie dla Ziemi” biorą udział setki milionów ludzi z ponad 7000 miast i miejscowości w 170 państwach na całym świecie, także w Polsce. W poprzednich edycjach na całym świecie aż 10 400 zabytków i pomników nie było oświetlonych przez 60 minut.
Tegoroczna edycja „Godziny dla Ziemi” WWF w Polsce dedykowana jest potrzebie ochrony różnorodności biologicznej, będącej, obok zmian klimatycznych, jednym z kluczowych tematów związanych z ochroną środowiska, który już teraz budzi szerokie zainteresowanie, a wkrótce stanie się palącym zagadnieniem. Bioróżnorodność jest kluczowa dla stabilności ekosystemów i ich zdolności do adaptacji w zmieniających się warunkach. Utrzymanie jej wysokiego poziomu jest niezbędne dla przetrwania życia na Ziemi i bezpieczeństwa ludzi – przyroda bowiem pomaga skutecznie zapobiegać suszom, powodziom, a także zmniejszać uciążliwe skutki coraz częstszych fal upałów.
Podobne wiadomości:
- Godzina dla Ziemi 2023-03-16
- Godzina Dla Ziemi 2022-03-24