• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Gminny Program Rewitalizacji zaktualizowany

Gminny Program Rewitalizacji zaktualizowany

28 Lipca 2025

Prawie 50 nowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych związanych z remontami budynków, zagospodarowaniem przestrzeni publicznych i zdegradowanych obszarów poprzemysłowych. W poniedziałek, 28 lipca, podczas sesji Rady Miejskiej w Bytomiu przyjęta została uchwała w sprawie aktualizacji „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+”. 

Do aktualizacji „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+”, miasto przystąpiło już w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Na listę przedsięwzięć rewitalizacyjnych trafiły nowe projekty, a zapisy programu zostały dostosowane do obowiązujących wymogów regulujących proces tworzenia, wdrażania i monitorowania programów rewitalizacji na poziomie gmin.

Nowości na liście GPR

Od 24 kwietnia do 27 maja 2024 r. trwał nabór uzupełniający przedsięwzięć rewitalizacyjnych do GPR. Bytomianie nadesłali blisko 50 propozycji projektów obejmujących m.in.: remont zabytkowej tkanki miasta, jak np. renowacja secesyjnego gmachu IV LO przy ul. Sikorskiego, budynku muzeum przy ul. Korfantego czy poszczególnych kamienic.

Wśród  zaproponowanych projektów nie zabrakło też tych związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych należących do wspólnot mieszkaniowych, rozwojem mieszkalnictwa socjalnego oraz działań  nieinwestycyjnych, czyli projektów aktywizujących lokalną społeczność w różnych obszarach. 

Istotną część nowych  przedsięwzięć stanowią te związane z rewitalizacją terenów poprzemysłowych jak np. ponowne wykorzystanie zabudowań i zagospodarowanie terenów po byłych Zakładach Naprawczych Górnoślakich Kolei Waskotorowych przy ul. Brzezińskiej czy dalszej rewitalizacji terenów po KWK Rozbark czy EC Szombierki. 

Pomysłodawcami projektów, które znalazły się na liście podstawowej do GPR są wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, jednostki miejskie i bytomskie instytucje.

Zaktualizowany GPR zostanie jeszcze  oceniony przez Zarząd Województwa Śląskiego. Wybrane projekty będą mogły być realizowane w obecnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027.

Podobne wiadomości:

do góry