• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Głosujemy na Bytom! Mamy szansę na budowę inteligentnego (..)

Głosujemy na Bytom! Mamy szansę na budowę inteligentnego przejścia dla pieszych

3 Marca 2023

Ruszył konkurs, w którym nasze miasto może wygrać budowę inteligentnego przejścia dla pieszych. Organizowany przez Orange Polska konkurs to szansa, aby przejście dla pieszych przy ul. Konstytucji 86a w Karbiu było nie tylko bezpieczniejsze, ale miało najnowsze rozwiązania techniczne stosowane na skrzyżowaniach. O tym, czy w naszym mieście powstanie inteligentne przejście dla pieszych zadecydują internauci. Zatem wszystko w naszych rękach. Głosujemy na Bytom!

Organizowany przez Orange Polska konkurs to szansa, aby przejście dla pieszych przy ul. Konstytucji 86a w Karbiu było nie tylko bezpieczniejsze, ale miało najnowsze rozwiązania techniczne stosowane na skrzyżowaniach

- Zgłoszone do konkursu przejście dla pieszych w rejonie ul. Konstytucji 86a w Bytomiu - Karbiu zostało nie tylko wytypowane ze względu na słabą widoczność i apele mieszkańców o poprawę bezpieczeństwa, ale wskazali je również bytomscy policjanci - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - W tym roku na ul. Konstytucji zmodernizowaliśmy i doświetliliśmy już dwa przejścia dla pieszych, w rejonie ul. Popiełuszki - obok kościoła pw. Dobrego Pasterza oraz Worpie - w rejonie przystanku autobusowego. Przejście dla pieszych przy ul. Konstytucji 86a jest ostatnim w Karbiu pomiędzy skrzyżowaniem ul. Konstytucji i Wrocławskiej a Bobrkiem, które nie jest jeszcze doświetlone - dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Zagłosuj na Bytom

Głosowanie potrwa do 28 marca, a nagrodą główną - dla trzech miast z największą liczbą głosów - jest przebudowa zgłoszonego przejścia dla pieszych, w którym będą nie tylko czujniki ruchu i świetlny system ostrzegania kierowców o obecności pieszych, ale również dźwiękowe komunikaty ostrzegawcze dla pieszych, podświetlane znaki oraz kontroler oświetlenia Orange Smart. Warto podkreślić, że czujniki ruchu nie tylko wykrywają pieszego z odległości kilkunastu metrów, ale natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Z kolei specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców, a sygnały dźwiękowe ostrzegają pieszych, że zbliżają się do przejścia.

Aby zagłosować na Bytom, należy wejść na stronę internetową inteligentneprzejscie.pl wybrać z listy miast Bytom, podać swój numer telefonu, pobrać darmowy kod uwierzytelniający i zagłosować.

Jak zagłosować na Bytom?

Głosom oddanym na każde miasto organizatorzy przypisali odpowiednie wagi, proporcjonalne do liczby mieszkańców. Dzięki temu, każde miasto ma równe szanse.

Organizowany przez Orange Polska konkurs to szansa, aby przejście dla pieszych przy ul. Konstytucji 86a w Karbiu było nie tylko bezpieczniejsze, ale miało najnowsze rozwiązania techniczne stosowane na skrzyżowaniach (1) Organizowany przez Orange Polska konkurs to szansa, aby przejście dla pieszych przy ul. Konstytucji 86a w Karbiu było nie tylko bezpieczniejsze, ale miało najnowsze rozwiązania techniczne stosowane na skrzyżowaniach (1)
4

Organizowany przez Orange Polska konkurs to szansa, aby przejście dla pieszych przy ul. Konstytucji 86a w Karbiu było nie tylko bezpieczniejsze, ale miało najnowsze rozwiązania techniczne stosowane na skrzyżowaniach

- Już ponad sto miast w Polsce korzysta z inteligentnych rozwiązań, w tym z przejść dla pieszych „smart”. Nowe technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo również w Bytomiu, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich do głosowania w konkursie „Inteligentne przejście” - mówi Daria Drabik, koordynatorka konkursu w Orange Polska.

Bytom modernizuje i doświetla przejścia dla pieszych

Od kilku lat systematycznie nasze miasto przeprowadza modernizację i doświetlenie przejść dla pieszych, zwiększając tym samym widoczność i komfort pieszych oraz dostosowując przejścia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tylko w 2023 roku przebudowaliśmy już trzy przejścia dla pieszych, przy ul. Powstańców Śląskich, Konstytucji w rejonie ul. Popiełuszki oraz Worpie, zaś przy ul. Witczaka w rejonie ul. Ułańskiej zmieniona została lokalizacja a przy skrzyżowaniu ul. Witczaka z Tramwajarzy wybudowano nowe przejście dla pieszych. Wartość tej inwestycji wyniosła 468 tys. zł i jej realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu przez nasze miasto dofinansowania w ramach programu „Marszałkowski program poprawy bezpieczeństwa na drogach województwa śląskiego” w kwocie blisko 113 tys. zł.

Kolejnym zrealizowanym projektem poprawiającym bezpieczeństwo pieszych był montaż w 10 lokalizacjach odblaskowych sylwetek pieszych, czyli innowacyjnego, zwracającego uwagę kierowców oznakowana. Odblaskowe „ludziki” stanęły w newralgicznych przejściach dla pieszych, w rejonach szkół podstawowych i miejscach uczęszczanych przez dzieci a koszt zakupu i dostawy 20 sztuk odblaskowych sylwetek wyniósł około 25 tys. zł.

Warto również dodać, że w latach 2018-2022 Miejski Zarząd Dróg i Mostów zmodernizował w naszym mieście już 27 przejść dla pieszych.

Podobne wiadomości:

do góry