Europejska nagroda za szczególną działalność dla Bytomia
10 Maja 2019Elżbieta Bieńkowska, Janusz Wiatr i instytut Die BRUCKE z Recklinghausen laureatami Bytomskiej Nagrody Europejskiej. To wyróżnienie promujące proeuropejską działalność, mającą szczególne znaczenie dla miasta.
Taką niewątpliwie jest działalność Elżbiety Bieńkowskiej, zwłaszcza w czasach, kiedy była ona ministrem rozwoju regionalnego (2007 - 2013). To właśnie wtedy Bytom uznano za miasto wymagające szczególnej pomocy ze strony Unii Europejskiej i objęto wsparciem w wysokości 100 mln euro z Programu Regionalnego Województwa Śląskiego 2014-2020 (Obszar Strategicznej Interwencji). Dziś Elżbieta Bieńkowska jest unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego i usług.
Beceku. Zanim Polska znalazła się w UE, pisał projekty z funduszy przed akcesyjnych PHARE dotyczące remontów bytomskich ulic czy kamienic. Brał też udział w projektach badawczych RESCUE i MASURIN finansowanych ze środków unijnych. Dziś kieruje firmą projektowo-szkoleniową.
partnerów do projektów o zasięgu międzynarodowym. Organizował wymiany grup sportowych, zespołów artystycznych czy wyjazdy studyjne. Instytut Die Brücke jest miejscem, do którego zwracają się obcokrajowcy nie posiadający obywatelstwa niemieckiego, mieszkający lub zamierzający osiąść w Recklinghausen, mówiący różnymi językami.
Dodajmy, że Bytomska Nagroda Europejska przyznawana jest od 2005 roku. Wówczas jej laureatkami zostały: Halina Bieda z Młodzieżowego Centrum Edukacji Europejskiej oraz Krystyna Jastal, prezes Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Wśród wyróżnionych znaleźli się także m.in: Ludwig Schweig, Johannes Gayda, Monika Hegemann, Jerzy Buzek, Anita Olejek, Aleksander Sieroń, Jerzy Pieniążek czy Katarzyna Moś.
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Rozbark, miejscu świadczącym o tym, jak europejskie dotacje mogą przywrócić życie zdegradowanym przestrzeniom.
Dawna cechownia, w której górnicy przez dziesiątki lat załatwiali ważne sprawy służbowe przed zjazdem na dół i po wyjściu na powierzchnię, dziś służy tancerzom tańca współczesnego. Koszt całej inwestycji wyceniono na prawie 18 milionów złotych. 60 procent tej kwoty stanowiła dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.