• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/EC Obiektem Niemożliwym

EC Obiektem Niemożliwym

25 Października 2019

Trzy miasta, trzy obiekty oraz trzech wybitnych architektów i ich wizje. Taką formą czasopismo Architektura-murator postanowiło uczcić ćwierćwiecze swojego istnienia. Wśród tych obiektów znalazła się bytomska perełka postindustrialnego dziedzictwa – Elektrociepłownia Szombierki, której wizję zaprezentował dzisiaj w Teatrze Rozbark Przemo Łukasik.

Bytomski architekt znany jest z walki o zachowanie postindustrialnego dziedzictwa. Potwierdził to zamieszkując w tzw. Bolko-lofcie, poprzemysłowym budynku będącym pierwotnie lampownią. Jego wizja to Latarnia. Z jednej z wież Elektrociepłowni Szombierki świeci wyraźna struga światła, która apeluje o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia. To też jednocześnie symbol nadziei dla takich obiektów. Chciałbym, aby światło wychodzące z wieży EC oświetlało również inne postindustrialne obiekty – powiedział Przemo Łukasik. To światło jest również dla mieszkańców zaangażowanych w opiekę nad EC – dodał.

Gośćmi honorowymi dzisiejszego spotkania był Mariusz Wołosz prezydent Bytomia oraz jego zastępcy: Michał Bieda i Adam Fras.

Do wydarzenia zaproszeni zostali jeszcze architekci z Krakowa i Wrocławia. W pierwszym przypadku Dariusz Kozłowski w nawiązaniu do opowiadania Nieśmiertelny, Jorge Luisa Borgesa stworzył betonowy, symboliczny tron, idealną formę, której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. To swego rodzaju apel o piękno w architekturze.

We Wrocławiu Jerzy Łątka wraz ze studentami Wydziału Architektury Pwr stworzył instalację, która w 100% recyklingowalna, co oznacza, że po jego użyciu elementy konstrukcyjne zostaną przetworzone, a uzyskany materiał włączony do dalszego obiegu. W interpretacji Jerzego Łątki tytułowa „niemożliwość” polega na tym, że jest to obiekt, który w 100% współpracować ma z naturą lub wręcz ją wzmacniać.

do góry