Dwa kolejne Impulsy 2 Kolei Śląskich już na torach
22 Stycznia 2026Flota Kolei Śląskich zyskała dwa kolejne Impulsy 2, które w środę, 21 stycznia, wyjechały na tory województwa śląskiego. To kontynuacja dostaw nowego taboru – w 2025 roku do spółki trafiło 9 Impulsów 2, a w całym 2026 roku do ruchu zostanie wprowadzonych kolejnych 14 pociągów. Docelowo flota Kolei Śląskich zyska ponad 30 składów tego typu. Nowe pojazdy obsługują m.in. połączenia do Lublińca (S8 i S13) oraz linię S18 Gliwice – Bytom.

Nowe Impulsy 2 obsługują trasy, na których już dziś kursuje nowoczesny tabor Kolei Śląskich. Ich wprowadzenie podnosi komfort podróży pasażerów, umożliwia rozwój siatki połączeń, a także systematyczną wymianę starszego taboru.
14 składów w 2026 roku
Styczniowa dostawa otworzyła tegoroczny cykl odbiorców. W 2026 roku na tory trafi 14 Impulsów 2 – dwa z zamówienia Kolei Śląskich oraz 12 zakupionych przez Województwo Śląskie. To kolejny etap wzmocnienia floty zapoczątkowanej w ubiegłym roku, kiedy do ruchu włączono 9 nowych jednostek (trzy z zamówienia przewoźnika i sześć zamówionych przez Województwo Śląskie). Docelowo flota Kolei Śląskich zyska ponad 30 nowoczesnych Impulsów 2.
Zakup nowego taboru możliwy jest m.in. dzięki środkom Unii Europejskiej oraz wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy. Łączna wartość umów – wraz z serwisem utrzymaniowym – wynosi blisko 1,5 mld zł, z czego ponad 252 mln zł stanowi dofinansowanie z KPO (po 126 mln zł dla Województwa Śląskiego i Kolei Śląskich).
Dwa kolejne Impulsy 2 Kolei Śląskich już na torach
Gdzie pasażerowie spotkają Impulsy 2
Nowe składy pojawiają się na kluczowych trasach regionu. Impulsy 2 kursują m.in. na linii S1 Gliwice – Częstochowa, S4 Katowice – Tychy Lodowisko i S7 Katowice – Racibórz. Nowe pojazdy obsługują także połączenia do Lublińca (S8 i S13), linię S18 Gliwice – Bytom oraz na trasę do i z Chałupek (S71 i S78).
Komfort, który robi różnicę
Impulsy 2 to nowoczesne, czteroczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne rozwijające prędkość do 160 km/h. Każdy pojazd oferuje około 400 miejsc dla pasażerów, w tym 192 siedzące. Na pokładzie znajdują się strefy rodzinne, przestrzenie rowerowe, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami – w tym pętle indukcyjne w całym pojeździe – a także nowoczesny system informacji pasażerskiej w trzech językach i energooszczędne oświetlenie LED.
Podobne wiadomości:
- Regionalne Centrum Komunikacji już działa 2026-06-17
- Prezydent Bytomia pogratulował sukcesów zawodniczkom Bytomskiej Akademii Boksu 2026-06-17
- Bytom stolicą młodzieżowej wspinaczki. Skarpa Bytom gospodarzem trzech prestiżowych zawodów ogólnopolskich 2026-06-17
- Znają historię od podszewki 2026-06-17
- Rusza budowa chodnika w rejonie dawnego Domu Seniora w Suchej Górze 2026-06-16
- Sukces młodych koszykarzy z Bytomia. Mamy brązowy medal Orlen Orlik Basket Cup 2026-06-15
- Pop-up Vintage w Zaułku 2026-06-14
- Miłośnicy militariów bawią się na Zlocie Pojazdów Militarnych 2026-06-13
- Koksownia Bytom rozpoczyna wielką transformację 2026-06-12
- Mieszkańcy poznali założenia projektu planu ogólnego Gminy Bytom 2026-06-12