Drogowskaz dla rodzin. Kieruj się...XD
20 Września 2019"Niebieskie godziny" w szkołach, "Akademia rodzica prawie dorosłego dziecka", konkurs fotograficzny dla młodzieży i kontakt z psychologami przez fecebooka - to główne założenia 4. edycji projektu "Drogowskaz dla rodzin - kieruj się...XD". Tym razem będzie on skierowany do młodzieży.
Zostanie nim objętych ok. 2 tys. uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Od października pedagodzy przeprowadzą tam "Niebieskie godziny" - lekcje wychowawcze na temat przemocy. Uczniowie dowiedzą się m.in. jak ją rozpoznawać, kto jest osobą stosującą, a kto doznającą przemocy? Jak reagować na niewłaściwe zachowania w środowisku (szkoła, dom) i gdzie szukać pomocy?
Pomysłodawcy projektu chcą skierować swoje działania również do rodziców nastolatków. "Akademia rodzica prawie dorosłego człowieka" to grupy wsparcia dla opiekunów uczniów szkół ponadpodstawowych. Prowadzone będą przez pedagogów i psychologów. Uczniowie zmieniający szkołę w wieku 14 - 15 lat czasem nie potrafią się zaaklimatyzować w nowym środowisku - mówi Marta Szmelcer. Bywa, że doznają przemocy ze strony kolegów, ale też są świadkami przemocy domowej. Chcemy rozmawiać z rodzicami na te trudne tematy, by wiedzieli na przykład, jak zrozumieć swoje dorastające dziecko.
Podobnie, jak w poprzednich edycjach, w mieście pojawią się plakaty i bilbordy związane z projektem. Wszystkie materiały będą miały spójną grafikę oraz treści merytoryczne. Kampania wizerunkowa budowana będzie wokół systemu nawigacji samochodowej (np. cel drogi - szczęśliwa rodzina, realizacja marzeń).
Projekt realizowany jest w Bytomiu od 2016 roku, a dofinansowuje go Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego poprzednie edycje spotkały się z dużym zainteresowaniem. Prowadzone były kampanie informacyjne, warsztaty dla rodziców uświadamiające m.in. czym jest przemoc wobec dzieci i jak unikać destrukcyjnych zachowań w życiu codziennym. Psychologowie i terapeuci pracowali też podczas warsztatów z ojcami osadzonymi w Areszcie Śledczym, by przygotować ich na niełatwe relacje w rodzinie po powrocie na wolność. Dzięki ministerialnej dotacji można było również sfinansować zakup wyposażenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej.