• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Dopłaty do nauki dla niepełnosprawnych studentów

Dopłaty do nauki dla niepełnosprawnych studentów

20 Września 2019

Od 23 września do 10 października będzie można składać wnioski o pomoc w nauce na poziomie wyższym (semestr zimowy 2019/2020), w ramach programu Aktywny Samorząd (moduł II).

Pieniądze pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a realizatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Wnioski można składać także  elektronicznie platformą SOW (System Obsługi Wsparcia) przez stronę: https://sow.pfron.org.pl

Informacje o systemie i jego użytkowaniu można znaleźć na stronie: https://edukacja.pfron.org.pl  - Kurs dla Wnioskodawców.

Program "Aktywny samorząd" w 2019 roku obejmuje możliwość zwiększenia dodatku dla studentów i pozostałych adresatów pomocy w Module II na pokrycie innych kosztów kształcenia  do kwoty 800 zł (kwota zależna od postępów w nauce) w przypadku, gdy wnioskodawca posiada podpis elektroniczny/Profil Zaufany na platformie ePUAP i złoży wniosek o dofinansowanie w formie elektronicznej w dedykowanym systemie przygotowanym przez PFRON.

W ramach tego programu (moduł II - pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym), osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i znacznym mogą ubiegać się
o dofinansowanie:

1.      opłaty za naukę (czesne),

2.      dodatku na pokrycie kosztów kształcenia,

3.      dodatku za uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego.

Dodatek na pokrycie kosztów kształcenia może zostać zwiększony z tytułu:

1.    posiadania Karty Dużej Rodziny,

2.    pobierania nauki poza miejscem zamieszkania,

3.    pobierania nauki jednocześnie na dwóch (lub więcej) kierunkach studiów/nauki

4.    pobierania nauki w przyspieszonym trybie,

5.    szczególnych utrudnień osoby niepełnosprawnej,

6.    posiadania statusu osoby poszkodowanej w 2018 lub w 2019 roku w wyniku działania żywiołu lub innych zdarzeń losowych,

7.    korzystania z usług tłumacza języka migowego,

8.    złożenia wniosku o dofinansowanie w formie elektronicznej w dedykowanym systemie przygotowanym przez PFRON w przypadku, gdy wnioskodawca posiada podpis elektroniczny/Profil Zaufany na platformie ePUAP.

Dofinansowanie dotyczy kosztów edukacji w szkole policealnej, kolegium lub w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym / dziennym lub niestacjonarnym / wieczorowym / zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu).

Szczegółowych informacji udziela Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (ul. Strzelców Bytomskich 16,  pokój 3, tel. 32 388 67 03), w poniedziałki 14:00 - 16:30, wtorek - piątek 8:00 - 12:00.

do góry