Cel podróży: XD!
14 Listopada 2019"Niebieskie godziny" w szkołach, "Akademia rodzica prawie dorosłego dziecka" czy kontakt z psychologami przez fecebooka - to główne założenia 4. edycji projektu "Drogowskaz dla rodzin - kieruj się...XD". W mieście pojawiły się bilboardy promujące akcję. Tak, jak w poprzednich edycjach, będą też plakaty i ulotki, a pod koniec roku do miejskich jednostek trafią kalendarze.
Od pierwszej edycji projektu posiłkujemy się znakami drogowymi, mając nadzieję, że postępowanie dorosłych względem dzieci, wpisane w konkretny znak, będą budzić odpowiednie skojarzenia jeszcze długo po zakończeniu kampanii - mówi Marta Szmelcer, kierowniczka Ośrodka Interwencji Kryzysowej, pomysłodawczyni projektu. Tym razem zainspirowaliśmy się grafiką nawigacji samochodowych, chcąc uzmysłowić rodzicom i opiekunom, że celem długiej i niełatwej podróży, jakim jest wychowanie dziecka, powinien być uśmiech, czyli w młodzieżowym slangu "XD". To nasz kierunek tej kampanii.
Przypomnijmy, projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Od października pedagodzy prowadzą tam "Niebieskie godziny" - lekcje wychowawcze na temat przemocy. Uczniowie dowiadują się m.in. jak ją rozpoznawać, kto jest osobą stosującą, a kto doznającą przemocy? Jak reagować na niewłaściwe zachowania w środowisku (szkoła, dom) i gdzie szukać pomocy?
W ramach projektu realizowana jest również "Akademia rodzica prawie dorosłego człowieka". To grupy wsparcia dla opiekunów uczniów szkół ponadpodstawowych, prowadzone przez pedagogów i psychologów.
Projekt realizowany jest w Bytomiu od 2016 roku, a dofinansowuje go Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego poprzednie edycje spotkały się z dużym zainteresowaniem. Prowadzone były kampanie informacyjne, warsztaty dla rodziców uświadamiające m.in. czym jest przemoc wobec dzieci i jak unikać destrukcyjnych zachowań w życiu codziennym. Psychologowie i terapeuci pracowali też podczas warsztatów z ojcami osadzonymi w Areszcie Śledczym, by przygotować ich na niełatwe relacje w rodzinie po powrocie na wolność. Dzięki ministerialnej dotacji można było również sfinansować zakup wyposażenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej.