• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Bytomsko-berliński projekt historyczny

Bytomsko-berliński projekt historyczny

28 Września 2020
„Odkrywamy historię Polski – polskie i śląskie drogi do niepodległości” – to nazwa projektu jaki od 2019 roku realizowany jest przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 46  im. Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego oraz Państwowej Europejskiej Szkoły im. Kathariny Heinroth w Berlinie. To projekt edukacyjny Wspólnoty Polskiej  współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Głównym celem projektu było nawiązanie i wzmocnienie relacji pomiędzy uczniami polsko - niemieckiej szkoły w  Berlinie i uczniami szkoły w Bytomiu poprzez wypracowanie i realizację wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych związanych z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, a w szczególności dot. walk na Górnym Śląsku o odzyskanie niepodległości.

W ubiegłym roku uczniowie bytomskiej szkoły w Berlinie wspólnie z niemieckimi uczniami uczestniczyli w warsztatach historycznych prowadzonych przez edukatorów z Muzeum Historii Polski z Warszawy. Tworzyli wspólne gazetki tematyczne oraz gry edukacyjne. Wzięli udział w wycieczkach do istotnych historycznie miejsc w Berlinie oraz  poznali najbardziej znane  zabytki stolicy Niemiec.

II moduł projektu zaplanowany był w maju 2020 roku. Niestety, ze względu na pandemię, uczniowie berlińskiej szkoły odwiedzili Bytom dopiero teraz. Wspólnie odkrywali śląskie drogi do niepodległości. Zwiedzili  Kraków historycznym szlakiem: od Wawelu aż po kopiec Kościuszki. Odwiedzili Nikiszowiec, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Poznali historię wieży i radiostacji w Gliwicach. Uczestniczyli w wykładzie na temat powstań śląskich w Wydziale Edukacji IPN w Katowicach. Dzięki gościnności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu wzięli udział  w grze historycznej „Drogi do niepodległości”.

Podsumowaniem projektu było wykonanie przez uczniów muralu upamiętniającego 100. rocznicę powstań śląskich oraz wspólne spotkanie na którym gościł wiceprezydent Adam Fras. Koordynatorem projektu była Alicja Brzan-Kloś.

do góry